Rubriky:

Odjinud

Murphyho zákon v Americe: Podvádět se prostě bude

17. prosince 2018 10:33 - Honolulu

Přes tři stovky lidí podvádělo na tradičním závodě Honolulu Marathon. Hlavní město ostrovního státu USA se tak řadí na přední příčky podvodných akcí na světě. Ovšem ani ne tak počty podvádějících účastníků, jako spíše přístupem samotných pořadatelů.

 

Profimedia.cz

Hlídací pes čistoty a fair play běžeckých závodů web Marathon Investigation zveřejnil nedávno svou analýzu, z níž vyplývá, že si několik set závodníků na Havaji prostě zkrátilo trať. Na každém významném závodě jsou po trati rozmístěny snímače účastnických čipů, na jejichž základě je možné zdokumentovat celý průběh trasy každého z běžících. Pokud na jednom nebo dokonce více snímačích chybí záznam o určitém člověku, je jasné, že daným místem neproběhl a zkrátil si tak trať.

Tresty za doping nejsou účinné. Vyplývá to z nové studie

Samozřejmě by se teoreticky mohlo jednat o technickou závadu, ta ale v praxi nastává opravdu velice zřídka. Navíc je díky záznamům ostatních účastníků dobře prokazatelné, že v danou chvíli snímač bezchybně fungoval. A pokud stále přetrvávají pochybnosti, ještě jsou tu průměrné rychlosti zkonstruované na základě dat ze zbývajících snímačů. Pokud například běžec v druhé půli závodu záhadně zrychlí a poslední kilometry zvládá ve vyšších otáčkách než Usain Bolt stovku, je podvodník odhalen.

Mnoho organizátorů už používá pokročilé analýzy výsledků a zřetelné podvody prostě ze svých výsledků vyřazuje a dané osoby diskvalifikuje. Patří to k udržování prestiže závodu. V Honolulu to ale mají na banánu. Se zkracováním trasy účastníky, jimž pojmy jako sportovní čest a poctivost nic neříkají, se setkáte všude na světě. Co dělá Havaj unikátní, je postoj organizátorů. Už v předminulém a minulém roce se celý problém snažili v tichosti zamést pod koberec, letos se vůbec nepředvedli v lepším světle. Naopak.

Derek Murphy z Marathon Investigation na problém dlouhodobě upozorňuje. Organizátoři udělali velký krok ‒ a znemožnili komukoli prohledávat výsledky svého závodu. Na stránkách maratonu nenajdete ani leaderboard, tedy přehled těch nejlepších, a pokud chcete znát výsledek konkrétního člověka, musíte zadat jeho plné jméno společně se závodním číslem. Tak, a šťourové mají utrum, řekli si asi v Honolulu.

„Prokazatelně podvádějících je 318, což tvoří asi 1,5 % z celkového počtu závodníků v cíli. Toto procento podvodníků lze očekávat u jakéhokoli závodu podobné velikosti. S čím mám problém, je patrný zájem organizátorů chránit ty, kteří si cestu zkracují. A to podvádění jen podporuje," nechal se Murphy slyšet na sociálních sítích. Jelikož organizátoři odmítají zveřejnit plný seznam finisherů se všemi záznamy časů, chystá se to udělat sám.

Murphy se vrátí a s ním přijde zákon! Murphyho zákon: Když je možnost podvádět, zcela určitě se najdou tací, kteří podvádět budou. Otázkou je, jak by se k tomu měli organizátoři správně postavit.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce