Rubriky:

Odjinud

První maratón mimo planetu Zemi zdolán. Trval 11 let!

1. dubna 2015 16:00 - Praha

Vesmírné vozítko Opportunity (Příležitost) jako první zdolalo maratónskou vzdálenost. Navíc na druhé nejmenší planetě sluneční soustavy. Odnáší si tak z cílové rovinky hned dva věnce - za první maratón zdolaný vesmírným robotem a za první maratón na Marsu.

 

NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Přesně jedenáct let a dva měsíce po svém přistání na rudé planetě dosáhla celková ujetá vzdálenost vozítka z dílny NASA délku klasické maratónské tratě. Na konci sice chyběla ona důležitá cílová páska, v NASA ale přesto létají vzduchem zátky od šampaňského. „Je to vůbec poprvé, co lidský výtvor překonal maratónskou distanci na jiné planetě," říká John Callas, manažer projektu Opportunity.

Jeho tým z Jet Propulsion Laboratory plánuje na oslavu uběhnout příští týden štafetovým způsobem maratón, aby tak uctil a oslavil tento neskutečný výkon. Dlouhověký tulák překonal pomyslnou hranici během dalšího svého popojíždění na vzdálenost asi 46 metrů. Již minulý rok Mars Rover Opportunity překonala dosavadní rekord mimozemských vozítek stanovený před lety sovětským Lunochodem 2 na Měsíci.

„Tato mise není o vytváření vzdálenostních rekordů, to je samozřejmé. Je o seriózním vědeckém výzkumu Marsu," vysvětluje Steve Squyres, vedoucí analýz Opportunity z Cornell University. „Přesto je maratón zdolaný na Marsu velká věc."

Původní tříměsíční hlavní mise Opportunity v roce 2004 ustoupila průzkumu oblastí s vodou v tekutém skupenství. Vozítko daleko předčilo všechna očekávání, co se týkalo jeho životnosti, a mohlo se tak věnovat bádání v oblasti okraje kráteru Endeavour.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce