Rubriky:

Odjinud

Soupeřky dopovaly a Keňanka se čertí. Chce milión dolarů

16. ledna 2016 08:47 - Praha

Řekla to jasně. Dvojnásobná světová maratónská šampiónka Edna Kiplagatová chce milión dolarů. A to zpětně. Za vším stojí doping soupeřek, které dostaly tresty. Keňanka ve dvou World Marathon Majors přišla o celkovou výhru, skončila pokaždé druhá, tím také přišla o 500 tisíc dolarů z každé akce. Kdo jí znepříjemnil život? Jedna Ruska a jedna krajanka.

 

Facebook: Edna Kiplagatová

Lilija Šobuchovová porazila Kiplagatovou v sezóně 2010/2011 a skončila druhá v žebříčku. V roce 2014 dostala Ruska dvouletý trest za nesrovnalosti v biologickém pasu. V ročníku 2013/2014 předběhla Kiplagatovou zase Rita Jeptoová, krajanka, která byla pozitivně testována v září 2014 a obdržela dvouletý zákaz.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Proto hněv. Kiplagatová ztratila prvenství ve světové maratónské lize, která se běhá v New Yorku, Londýně, Chicagu, Bostonu, Tokiu a Berlíně. „Můj talent je zbytečný, nemám žádnou motivaci. Šobuchovové a Jeptoové byla pozastavena činnost, ale já nedostala zaplaceno," cituje Keňanku server citizentv.co.

Organizátoři World Marathon Majors se pokusili získat finance podle serveru zpět, ale zatím není jasné, zda se tak už skutečně stalo.

Odhalené testy, ke kterým se přidalo několika dalších špičkových závodníků, přidělaly vrásky atletice v uplynulých letech. A ne jen to. V posledních týdnech je opět kolem dopingu pořádně horko. Mezinárodní atletická federace podle antidopingové agentury WADA naprosto selhala v boji s dopingem.

Keňa chce zlepšit svoji image

Šestatřicetiletá Kiplagatová řekla, že neabsolvuje žádné silniční závody v letošním roce, přestože jejím zaměřen je místo v keňském týmu pro olympijské hry 2016 v Riu.

„Můj hlavní maratón je naplánován na duben, abych měla nárok na olympiádu. Letošní olympijské hry zůstávají mým hlavním cílem," řekla běžkyně bez dalších podrobností, který maratón by mohla v dubnu běžet.

Více než čtyřicet keňských běžců selhalo v testech v posledních několika letech a jejich pověst byla pošramocena. „Chceme změnit obrázek atletiky v Keni. Chceme zpět naší dobrou image," dodala Kiplagatová.

lik, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 říjen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce