Češi na pohodlí kašlou. Chtějí ve světě něco dokázat i bez okázalého luxusu

30. dubna 2017 08:55 - Praha

Čeští amatéři si nejtvrdší cyklistický etapový závod světa ještě ztíží. Nebudou mít totiž k dispozici dvacítku pohodlných převodů, odjedou všechno hezky na jeden ‒ na koloběžkách. Místo celé suity techniků, doprovodných vozidel, masérů, výživových poradců, psychologů, fyzioterapeutů a vyvoněných luxusních karavanů si všechno střihnout za plného silničního provozu, za nocí ve stanu a se spánkovou deprivací za krkem. V roce 2013 zdolali nečekané: na koloběžkách pokořili Tour de France. Dnes v 7 hodin ráno odjeli na Giro d’Italia. Aby zdolali další výzvu a nakopli růžového krokodýla.

 

www.kickitaly2017.com

Přesně 3615 kilometrů po nejhorších koutech Itálie ‒ soudě dle výškového profilu ‒ rozdělených do 21 etap a převýšení více než 40 000 metrů čeká na šest našich borců a jejich finského kolegu. Pět etap se řadí mezi „extrémní horské". Nejhorší z nich bude mít 237 kilometrů a výškový rozdíl 500-2770 metrů nad mořem na průsmyk Stelvio budou koloběžkáři v rámci ní překonávat hned dvakrát. Předpokládají, že na nohou a pneumatikách stráví kolem 20 hodin, takže ten den spánek zřejmě nepřijde na řadu vůbec.

Herec Liška vzkazuje: Trhněte si nohou!

„Mám z toho velký respekt. Giro bude určitě mnohem těžší, než byla Tour. Čím víc se to ale blíží, a čím víc vidím, jak na tom všichni dřeme, tím víc jsem přesvědčený, že to dokážeme," říká Michal Kulka, kromě jiného několikanásobný mistr světa v koloběhu.

V průměru počítají Češi se 171 kilometrem denně. „Na kole by to byl ekvivalent něco mezi 350-400 kilometry," říká Václav Liška, herec a sám jeden ze sedmice statečných. Zatímco cyklisté tráví v sedlech svých karbonových ořů v průměru pět až sedm hodin v rámci jedné etapy Gira, naši koloběžkáři počítají s průměrem mezi 13 a 15 hodinami. Započtete-li nutné přestávky na doplnění energie plus případné další technické pauzy, je jasné, že na spánek opravdu mnoho času nezbude.

Jestli to dáme, necháme se všichni potetovat! tvrdí český mistrovský tým

Kromě italských kopců včetně Dolomit vzbuzují jisté obavy i samotní italští řidiči, kteří celosvětovou pověst rozhodně nezískali svou ohleduplností a chladnou hlavou za volantem. Oproti cyklistům nebude koloběžkáře sledovat celý konvoj pojízdného zázemí, ale jen dvě doprovodné dodávky. Ty je v cíli etapy naberou a odvezou na místo přespání, pokud na to vůbec bude neúprosný čas. Koloběžní chlapi totiž celý závod absolvují vždy jen 24 hodin před oficiálním závodem. Jet se zkrátka musí, i kdyby měly nohy upadnout.

Na regeneraci a zhojení ran z předchozích etap jsou v rámci celé akce ‒ stejně jako v rámci samotného Gira ‒ vyhrazeny jen tři jednotlivé dny. Dalším silným strašákem je pro všechny italské počasí v Dolomitech. To může přinést nečekané radikální zvraty. Kromě deště je reálné očekávat i sníh a teploty pod bodem mrazu.

Z nějakého zajímavého důvodu světu koloběžek kralují právě Češi a Finové. Mezi sedmou neohrožených najdete nejednoho mistra světa v nějaké z disciplín koloběhu. A protože jsou nejlepší, nepřekvapí asi, že ty nejlepší koloběžky, které si tihle blázni zvolili, jsou vyrobené právě v Čechách nebo ve Finsku. Pojede se na strojích Kickbike a Yedoo. Stejně jako Tour de France, nechtějí kluci ani letos jet jen a pouze pro sebe. Charitativním partnerem, na nějž každým svým kilometrem vysbírají koloběžkáři nějakou tu korunu, je Pink Crocodile, mezinárodní charita pomáhající dětem s těžkým kombinovaným poškozením. Olympijský vítěz z Londýna David Svoboda je patronem právě této sbírky.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce