Rubriky:

Radíme

Živě

TRÉNINK: Běhejte jako britský šampión ‒ Bannisterův mílový nakopávač

8. srpna 2018 14:04 - Praha

Možná už jste nějaký ten pátek zabředlí do přípravy na další závod a všechny ty dlouhé, únavné tréninky už vám tak trochu lezou krkem. Není nejvyšší čas přidat do tréninkové limonády nějakou tu kostku ledu na osvěžení? Nechte se inspirovat tréninkem Rogera Bannistera!

 

Profimedia.cz

Někomu tak zkušenému, jako jsou dozajista naši čtenáři, určitě není nutno připomínat, že každý správný trénink začíná rozcvičením, dynamickým protažením, běžeckou abecedou. Ani že každý správný trénink končí nějakým tím cool-downem, kdy nohy pozvolna uvolníme od přestálé zátěže pohodovým výklusem.

Rytíř, rekordman a iniciátor prvního testu na steroidy zemřel

Pojďme tedy na věc! Sir Roger Bannister se stal slavný především tím, že jako první muž světa prokazatelně zaběhl vzdálenost jedné míle v čase pod čtyři minuty. K tomuto výkonu, o němž se dlouho soudilo, že je nad hranicí lidských možností, bylo samozřejmě potřeba dlouho a strukturovaně se připravovat. Jednu z „tajných ingrediencí" šampiónského tréninku vám nyní poodhalíme.

Oblíbený Bannisterův trénink ‒ jak jinak než rychlostní ‒ byly opakované čtyřstovky v rychlostech kolem kýžené rychlosti na jednu míli. Opakování zpravidla prováděl deset, přičemž pauzy chůze nebo meziklusu obnášely půldruhé minuty.

BANNISTERŮV MÍLOVÝ NAKOPÁVAČ
zahřátí, rozcvičení
400 metrů naplno (přibližně v čase, jakým běháte 1500 metrů)
1,5 minuty pauza (chůze, meziklus)
400 metrů naplno...
celkem opakujeme 10x; zpočátku ale klidně začněte jen s poloviční dávkou
výklus, cool-down
kü, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce