Rubriky:

Radíme

Běžci stavějí lidi z vozíku zpět na nohy. Naděje pro ně ožívá

7. prosince 2018 12:39 - Praha

Každým rokem pět let v řadě se charitativní běh Wings for Life World Run snaží svým výtěžkem podpořit neziskovou nadaci Wings for Life, která se zabývá výzkumem poranění míchy. Tisíce závodníků dosud přispívalo na dobrou věc a doufalo v zásadní průlom. A konečně si můžeme říci, že přišel. První pacienti se díky unikátní léčbě pomalu vrací na vlastní nohy.

 

EPFL Jamani Caillet

Gert-Jan Oskam byl po těžké autonehodě v roce 2011 postaven lékaři před jasnou věc – kvůli částečnému poranění páteře už nikdy nebude chodit. Podobná situace nastala i u Sabastiana Toblera a Davida Mzee, pro něž neměla medicína dostatečnou rehabilitaci po spinálním poranění. Všem třem ale svitla naděje. Zapojili se do klinické studie nadace, která slibovala nový druh léčby.

Tohle v Česku (zatím) nenajdete! Unikát, kde cílová čára stíhá závodníky

Na vývoji technologie, která by mohla v budoucnu pomoci milionům pacientů, se podílí profesoři Grégoire Courtine a Jocelyne Blochová. Rehabilitace pojmenovaná STIMO kombinuje dvě speciální léčby – přesnou elektrickou stimulaci míchy a intenzivní trénink podporovaný robotem.

Vědecký tým s prostředky od běžců pracuje na tom, aby vozíčkáře postavil znovu na nohy.

Red Bull Content Pool

„Implantujeme do míchy řadu elektrod, což nám umožňuje zaměřit se na jednotlivé svalové skupiny v nohou. Vybrané konfigurace elektrod aktivují specifické oblasti míchy a napodobují signály, které při chůzi přicházejí z mozku," vysvětluje Jocelyne Blochová. Je nutné naučit se koordinovat cílenou stimulaci míchy s myšlenkou v mozku. „Když se to všem pacientům podařilo během jednoho týdne, věděl jsem, že jsme na správné cestě," dodává.

Závod končí v okamžiku, kdy běžce dožene catcher car.

Red Bull Content Pool

Dosavadní průběh léčby vlévá do žil novou naději všem třem pacientům. Ti jsou nyní schopni nejen stát bez podpory ostatních, ale dokázali na pásu ujít vzdálenost více než jednoho kilometru, aniž by si museli pomáhat rukama. „Je to úžasný pocit, uvidíme, jak daleko můžeme s touto technologií zajít," popisuje David Mzee, který se na vlastní nohy postavil po sedmi letech.

Tento zásadní úspěch by ale nemohl být nikdy realizován bez tisíců amatérů, profesionálních běžců, i handicapovaných sportovců, kteří se každoročně zapojí do celosvětového běhu. Právě propojení běžců po celém světě s myšlenkou pomoci lidem, kteří sami běhat nemohou, dělá ze závodu jedinečnou akci.

Souhra elektrod a myšlenky slaví úspěchy.

Jean-Baptiste Mignardot

V jeden den v tutéž hodinu zazní na celém světě startovní výstřel, kdy se všichni účastníci společně vydají na trať, aby pomohli těm, kteří sami běhat nemohou. S jejich příspěvkem, lékařským a technologickým pokrokem, a hlavně silnou vůlí se může stát, že se jednou na start postaví i pacient, kterému nadace pomohla zpět do aktivního života. Nezbývá než věřit a běhat!

WINGS FOR LIFE WORLD RUN
• další ročník se uskuteční v neděli 5. května 2019
• čeští běžci to mají nejblíže na závod do Mnichova nebo Vídně
• je možné připojit se k akci i pomocí App Runu a vyběhnout kdekoli ve stejný čas jako závodníci ve světových metropolích

Celá částka ze startovného putuje na výzkum poranění míchy, kterou se zabývá nezisková nadace Wings for Life. Tento charitativní běh se svým neobvyklým konceptem proslavil už téměř po celém světě. Překážkou není ani 13 časových pásem, na 150 různých národností nebo věk soutěžících. Zatím nejstaršímu účastníkovi bylo 95 let. Kromě jedinečné podpory handicapovaných má závod ještě další specifikum. Trasa a délka závodu není přesně daná, je pro každého individuální. Půl hodiny poté co vyrazí poslední běžec, vyjede ze startu takzvaný catcher car, který představuje pohyblivý cíl. Váš závod je u konce v okamžiku, kdy vás auto dojede.

boe, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce