Sportovní frajeřina pro ty, kteří si už nikdy nezaběhají

31. března 2015 15:01 - Kralupy nad Vltavou/Praha

Už jednou jsme zahájili běhání pro dobrou věc. S Liborem a jeho prvním maratónem v hlavní roli. Nyní jsou v centru dění tři půlmaratóny ze seriálu RunCzech. A nejen ony. Možná půjde i o vás!

 

Sport.cz

 

Půlmaratón je bratru něco přes jednadvacet kilometrů. Není to mnoho, i když mnozí z nás tuto hranici vidí jako něco příliš vzdáleného a nedostižného. My to u nás bereme jako schod. Stupeň k něčemu dalšímu.

Pro dobrotu... na trať

V lednu zahájil svou běžeckou kariéru můj redakční kolega Libor. Připravuje se na květnový maratón v Praze, což by samo o sobě nebylo až tak nejhorší, kdyby ovšem onen kolega nebyl absolutní neběžec. Za každý kilometr zdolaný v rámci této přípravy věnuje korunu na sbírkový účet Sportovního klubu vozíčkářů Praha. Ani Seznam.cz nezůstává dobru nic dlužen ‒ pokud Libor v květnu svůj první maratón uběhne, navýší podporu pro vozíčkáře o pět tisíc korun. A pokud běh zdolá za méně jak čtyři hodiny, přidá ještě jednou tolik.

Kralupy - start - cíl

Abych ani já nezůstal pozadu, vybíhám na trať pražského, karlovarského a ústeckého půlmaratónu ze svých domovských Kralup nad Vltavou. Za každý kilometr koruna. Ode mne. Od města Kralupy ještě více a možná se ještě někdo přidá(te).

První na řadě byl tuto sobotu půlmaratón v Praze. Oficiální start na náměstí Jana Palacha je plánován na dvanáctou. Na trať mezi Kralupami a Prahou dlouhou zhruba třicet kilometrů vybíhám raději v osm. Jako místo startu volím zrekonstruované náměstíčko mezi městským úřadem a kostelem. A přítomnost zvědavců překonává má očekávání. Hned o dva lidi. Nečekal jsem totiž vůbec nikoho. Až z daleké Prahy přijel vlakem kamarád Džony a podpořit mne přišel i místní radní, zastupitel a hybatel kralupského sportu Jan Špaček.

Hlava vítězí

S Džonym jsme vyčkali na startovní výstřel z praskajícího papírového pytlíku, kterým má věrná družka se synkem ohlásili opravdový start epické trilogie. Ještě se vymotat z rozkopaného centra Kralup na cyklostezku podél pravého břehu Vltavy a všechno běží jako na drátkách. Džonyho trochu zlobí koleno, nicméně udržuje až do Stromovky velmi svižné tempo a dokazuje tak, že jeho fyzika ani fyziologie rozhodně na lopatky nedostane.

Kousek před Trojou nás ještě přichází občerstvit a podpořit skupina geocacherů, kteří zde mají na naši počest krátký „event". Nabízenou lahví vody nepohrdáme, já do sebe cpu i jednu ze svých dvou malých müsli-tyčinek. Džony se loučí na Hradčanské, já na chvíli využívám metro a hrnu si to na Staroměstskou do toho pravého půlmaratónského mumraje.

Osamocená premiéra

Až do necelého devátého kilometru běžíme bok po boku s Liborem, nicméně na občerstvovačce se beznadějně ztrácíme. Kolega překonává sám sebe a předstihuje mne na cílové pásce zhruba o deset minut. První metu svého běžeckého boje ‒ i když každý boje tak trochu jiného ‒ tak máme oba za sebou. A přitom jsme vlastně teprve na začátku.

Libor pokračuje až do vítězného maratónského třetího května. Mne čeká 23. května půlmaratón v Karlových Varech a 12. září v Ústí nad Labem. Podaří se mi zdolat dalších 180 km plus půlmaratón a 80 km plus půlmaratón? Ať už to dopadne jakkoli, první finanční prostředky už začínají pomyslně cinkat ve sbírkové kasičce vozíčkářů. Přidat se můžete i vy. Buďto i společnými kilometry, nebo alespoň finanční podporou. Každopádně se uvidíme v Kralupech nebo na startu regionálních půlmaratónů!

Běhu zdar!

Na konto vozíčkářů připisuji po víkendu 51 kilometrů. Navíc přidám 21 kilometrů za nedělní půlmaratón ve Varšavě. Sice jsem do polské metropole nedoběhl z Kralup po svých, ale když jde o dobrou věc, snad mi tu mou neskromnost hendikepovaní sportovci prominou.
René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce