Krvavé sportovní Vánoce

28. prosince 2015 07:04 - Kralupy nad Vltavou

Silný zážitek by měl obsahovat tři atributy: pot, slzy a krev. Že to ale s Vánocemi nesouvisí? Že jsou Vánoce svátky klidu a míru? No, prý to kdysi byla i pravda. V dnešním turbokonzumním preapokalyptickém světě je to ale jinak. Běs a shon, dlouhé fronty v nákupních centrech, stres, deprese, rozvody. A pak se ještě občas najde skupina pomatenců, kteří si na Vánoce začnou ubližovat ještě i fyzicky. No ano, přímo na Štědrý den. A pak se diví, že teče i krev!

 

René Kujan, Sport.cz

Nečekal jsem, že by se má výzva nesedět 24. prosince doma za pecí setkala s nějakou masovou odezvou a lidé by stáli frontu i na Vánoční maratón, třesouce se, že se na ně nedostane. Dokonce jsem byl připraven i na variantu, že nepřijde nikdo a poběžím sám. V tom už mám několikaleté zkušenosti. Realita v sedm hodin ráno na Štědrý den mezi kralupskou radnicí a kostelem překvapila. Někoho dokonce i vyděsila.

Sešlo se nás hned třináct a, jak jistě tušíte, postupně nás už jen ubývalo. První dvě zástupkyně něžného pohlaví nás opustily už po prvním kilometru. I tak jsme ale ocenili jejich nasazení a angažovanost. V závěrečné euforii na nás ještě z pěší lávky přes Vltavu, tuším, volali: „Tak zase za rok!" Další, zřejmě nejmladší účastnice zájezdu, se od skupiny odpoutává ve Chvatěrubech. Pak už zůstává jen tvrdé jádro odhodlané absolvovat alespoň jeden ze dvou okruhů Kralupy nad Vltavou – Řež.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Těžko říci, kdo budil větší pozornost mezi náhodnými svědky naší sado-masochistické běžecké exkurze. Byla to Lucka, jež získala titul „Miss Xmas 2015" za mimořádné výkony v oblasti vyzdobení vlastního těla vánočními symboly? Nebo naši neobutí druzi v běhu Lukáš s Tomášem, kteří naboso nakonec uběhli více, než sami věřili či doufali?

První kolo, končící v místě hromadného startu, bylo absolvováno bezpečně, ve sváteční atmosféře i svátečním tempu. Na zrádné mezinárodní cyklostezce Praha-Drážďany zaznamenáváme dva nebezpečně vypadající pády, ovšem bez následků. Nastává čas občerstvení. Jak si tak pochutnáváme na sladkém i slaném domácím pečivu, zapíjíme to colou od Red Bullu a do toho pějeme sborově koledy, všímáme si, že jeden z našich přátel za sebou nechává rozsáhlou krvavou stopu.

Vánoční maratón je charitativní akce věnovaná Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha. Účastníci za každý uběhnutý kilometr věnují fixní částku na sbírkový účet.

„Musel jsem něco nakopnout," konstatuje postižený Lukáš, „mám palec rozřízlý zepředu." Hrdinně přijímá nabízené obinadlo a náplast z autolékárničky. „Ty s tím jako takhle poběžíš? Nechceš se obout?" „Ne, to je v pohodě." Všichni bychom pochopili, kdyby svůj běh v této fázi ukončil a šel někam na svařák, ale on že ne. To ještě netušil, že se z původně avizovaného Vánočního maratónu vyklube ultra. Sice takové menší, ale přesto plnotučně pětačtyřicetikilometrové.

Na druhé obrátce v Řeži provádíme cimrmanovský „úběh" stranou a navštěvujeme tamní věhlasný betlém, od nějž před půlhodinkou vybíhali naši řežští běžečtí přátelé – ovšem na opačnou stranu, ku Praze. Po krátké vzpomínce na Ježíškův nelehký úděl se měníme v běžíšky. Tou dobou už nás zbývá pouhých pět. (Všechno chlapi – a pak, že nás ženy prý jednou předběhnou!) Táhne nás k domovům vidina zdobného jehličnanu s přívalem hmotných darů? Stesk po našich blízkých? Či snad ona pověstná běžecká euforie hlásící, že už to bude všechno brzy za námi?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lékaři mu nedávali šanci, maratón si prý už nezaběhá. Tak začal běhat ultramaratóny

Nevím, jsem nerozhodný. Jedno je ale jisté: U všech atributů silného zážitku hlásíme splněno! Zapotili jsme se všichni (bylo deset nad nulou), krev za nás prolil Lukáš. A slzy dojetí dozajista ukáply nejedné naší spoluběžkyni, když si v teple svých domovů uvědomily, že s námi nevydržely až do konce. Příště to bude lepší. K tomu nám dopomáhej ten správný bůh a tvrdý trénink!

René Kujan, Sport.cz

Byli jste se 24. prosince proběhnout?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce