Jak běhat v zimě? Základní pravidla a rady

30. prosince 2015 07:34 - Praha

Běhat v zimě není problém, ale má to svá pravidla. Zimní trénink může být vzrušující, ale musíte být na něj připraveni. Většina lidí se přitom do mrazu, sněhu a nečasu nežene. Obávají se uklouznutí, zimy, nastydnutí. Přesto většina lidí po doběhnutí je v pořádku. Stačí být správně oblečen a pohybovat se, pak není důvod pro přehnané obavy, když rtuť teploměru klesne pod nulu.

 

Ultra maratónská běžkyně Katherine Yagerová zná spojení běhu a mrazu velmi dobře. Minulou zimu naběhala mezi prosincem a březnem tisíc kilometrů. „Přijde mi opravdu obohacující být a vidět zimu venku, lidé tráví většinu dne uvnitř. Zima je naší součástí. Líbí se mi být venku a běhat celý rok," nechala se slyšet pro server thestar.com běžkyně z kanadského Ontaria, která je schopna naběhat až 400 kilometrů za měsíc.

1000 a 8 rad, jak si zvesela zaběhat v zimě

Základem všeho je motivace. Pokud chcete trénovat, jděte, ale připravte se. Na prvním místě jsou nohy v teple, takže vhodné obutí. Můžete se cestou brodit v rozbředlém sněhu, zvolte proto obuv, která vydrží i tento nápor. Pokud máte boty, které mají goretexový svršek, jedině dobře. Ten tvoří nepromokavou, větru vzdornou a zároveň prodyšnou ochranu. Nezapomínejte ani na ponožky, které budou lépe snášet vlhkost.

Než vyběhnete, je důležité se zamyslet nad oblečením. Běh vás sice zahřeje, ale prádlo musí být odlišné proti teplotám nad bodem mrazu. Ale zase nesmíte běžet v kožichu, který by vám vadil. Výrobci běžeckých svršků pamatují i na zimní podmínky, které jsou pro část lidí méně komfortní.

Kde běhat v zimě: Opustit svůj milovaný trail pro pár mrzkých okamžiků na pásu?

Myslet na oblečení

Obléci se, přitom nekopírovat venkovní teplotu, nezapomínejte. Při běhání se zahřejete, proto tady méně znamená více. Základní vrstva drží teplotu vašeho těla, ale přitom bude odvádět pot od těla k další vrstvě oblečení, abyste necítili pocit chladu. Jako první sáhněte po dlouhém funkčním triku, případně roláku.

Jako druhou vrstvu můžete použít mikinu, na kterou přijde lehčí bunda, která zabrání případnému promoknutí. Pokud bude větší zima, je vhodné zvolit zateplenou variantu, tady záleží už na každém. Tyto vrchní části už většinou mají na sobě také ochranné reflexní prvky, které jsou důležité pro vaše bezpečí v případě špatné viditelnosti. Pokud chcete více bezpečí, vezměte si čelovku, případně baterku, kterou upevníte na ruku.

Máme rady jak přežít běh v zimě a dokonce si ho užít

Vrstvení nekončí. Lýtka a achillovku vždy mějte v teple, žádné krátké elasťáky, legíny. Naopak využijte zateplené varianty. K tomu můžete využít podkolenek, které lépe ochrání před zimou. Nezapomínejte ani na „doplňky" - rukavice, čepici, případně čelenku. Někdo dává přednost i šátkům, které jsou uzpůsobené pro sport. Pokud opravdu přituhlo, sáhněte po kukle, která vám ochrání hlavu, krk i zátylek zároveň.

Zima není o rychosti

Když máte vyřešené oblečení, jste z větší části připraveni. Pokud se chystáte vyběhnout do teplot, na které vaše tělo není navyknuté, dejte více času rozehřátí doma v teple. Vyběhnete si schody párkrát, použijte švihadlo, dejte si pár kliků, dřepů, protáhněte se. Tělo se takto lépe připraví na trénink - vazy, šlachy, klouby, svaly a krevní oběh se dostanou do tréninkového procesu a vy budete lépe reagovat na výraznější změnu teploty.

Mráz a běh: Je zdravé běhat za mrazu?

Už běžíte, sníh vám křupe pod nohami, ale zapomeňte na rychlost a porovnávání časů s létem. Zimní běh je více o kilometrech než o rychlosti. Terén vám neumožní rychlejší běh, pokud byste se jen pokoušeli bojovat s hodinkami, po krátké době pocítíte, že tudy cesta nevede, tělo vám dá ráznou odpověď. Spíše si užívejte pohybu venku.

A poslední rada. Fázujte trénink. Pokud máte čas, chcete uběhnout dvacet kilometrů, ale opravdu mrzne, rozdělte si trénink na dvě fáze, které bude od sebe dělit šest až osm hodin. Tato volba vám umožní lépe regenerovat, navíc nebudete na mrazu dlouhou dobu.

Zima ve znamení běžeckých objemů, pilování techniky a doplňkových sportů

lik, Sport.cz

Vadí vám zimní období při běhání?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce