Jak dýchat při běhání? Chce to čas a trochu cviku

1. února 2016 07:02 - Praha
(Aktualizováno: 29. října 2020 12:33)

Kdo běhá, ví, dýchá. Kdo začíná, lape po dechu. Nohy máte v pořádku, ale dýchání vás brzdí? Možná jste frustrovaní, že zkušenější běžci takové trable nemají, dýchají s menším úsilím a běhají s lehkostí. Nepropadejte panice. Každý jednou začínal a měl podobné potíže jako vy nyní. Chce to jen čas se prodýchat ke správnému dýchání.

 

Profimedia.cz

Tělo běžce potřebuje hluboký nádech, aby se kyslík dostal pořádně do plic, kde se z plicních sklípků dostává do krevního řečiště. Lépe okysličená krev znamená více kyslíku ve svalech.

„Hodiny, které denně prosedíme, obvykle vedou ke špatnému dechovému stereotypu, který si lehce přenesete i do tréninku. Správné dýchání při rekreačním běhu nebo při jiné aerobní aktivitě ovlivňuje práci svalů. Pomáhá zvládat fyzickou aktivitu. I na dýchání závisí váš výkon," uvedla pro server rehabilitace.info trenérka Zdenka Tajbošová.

Jak začít běhat? Rady pro nováčky a váhající střelce

Více energie znamená větší výdrž. Možná dýcháte rychle, ale to neznamená, že do sebe dostanete dostatek kyslíku. Patrně jde jen o ploché dýchání, které není ideální. Při tomto vás může také začít píchat v boku.

Podstatné je, aby se vdechovaný kyslík dostal do bránice, takto ho do těla dostane více a efektivněji ho využijete. Důležité je držet si rytmus, který by neměl mít výkyvy ani při rozdílné rychlosti běhu.

Běhání je silnou zbraní proti nadváze. Jak ale začít?

Jak tedy dostat dýchání pod kontrolu a otevřít vaše plíce pro lepší běh? Důležitá je praxe a trénink. Pokud budete běhat více, lépe se naučíte dýchat. Dýchání je přirozená věc, ale vy tělo zatěžujete, tudíž se mění i fungování těla a jeho funkce. Pro začátek zkuste pomalejší tréninky, které pro vás budou příjemné a relaxační.

Začátky bývají snadné. Na úvod zvolte minutu chůze a zaměřte se na hluboké dýchání. Soustřeďte se na své břicho, jak dýcháte. S rychlejším tempem a přibývajícími kroky se bude také zrychlovat váš dech, spotřeba kyslíku pro tělo. Pro začátek nevolte obtížný terén, ten by vám začátky jen komplikoval. Rovinka úplně postačí.

Běhání se psem. Radost, nebo starost?

Vše je o tréninku a cviku

Nadechujte se nosem, vydechujte pusou. Vzduch se takto ohřeje a očistí, což zvláště ve městě, není na škodu. Pro dýchání nosem musíte uzpůsobit tempo, jinak po pár stech metrech vypustíte duši. Je rozdíl mezi chůzí a běháním. Pokud se tedy občas nadechnete i ústy, nic se neděje. Lepší mít více než méně v plicích.

Nezapomeňte také na správné držení těla. Držte hlavu nahoru a uvolněte ramena. Pokud se dostanete do skleslé a shrbené pozice, můžete snížit kapacitu plic.

Hlídejte si tepovou frekvenci a dejte sbohem tukům

Pokud máte vyzkoušeno, naučeno, přidejte na tempu po dobu jedné minuty. Přejděte do svižné chůze a stále hluboce dýchejte. Stále myslete, že se učíte a držte pravidelný rytmus.

Nezapomínejte ještě na jednu skutečnost. Pokud máte lepší fyzičku, snadněji srovnáte dech s během. Pokud jste na tom s fyzickým fondem na štíru, máte nadváhu, vyžádá si správné dýchání více času. Vše je o tréninku a cviku. Dobrý běh!

lik, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce