Rubriky:

Radíme

Jak předejít kolapsu při sportu?

28. srpna 2016 14:17 - Praha

Jsou mladí, zdraví a ve výborné kondici. Přesto během závodu, tréninku nebo utkání najednou zkolabují a přes veškerou snahu lékařů zemřou. Pitva obvykle ukáže, že jim selhalo srdce, i když do té doby žádné problémy neměli. Nejde přitom jen o špičkové sportovce, ale i o ty rekreační. Proč kolabují?

 

Profimedia.cz

Neexistuje jedna velká tajemná příčina těchto dramatických situací. Je jich více. Patří mezi ně různé poruchy a zvláštnosti v činnosti srdce, často vrozené. Dokážou narušit čerpání krve, způsobit arytmie, při nichž se srdce například chvěje, místo aby tepalo, dovedou zvýšit riziko vzniku krevních sraženin, které mohou ucpat cévy v srdci, ale třeba i v mozku.

ČTĚTE TAKÉ: Od pasu dolů ztrácí cit, přesto maká až do kolapsu

Většinou se jedná o vrozené poruchy, které nikoho nenapadlo vyšetřovat, protože sportující člověk netrpěl žádnými zjevnými potížemi. „Muže postihují desetkrát častěji než ženy," říká profesor Libor Vítek ze 4. interní kliniky VFN v Praze. „Proč, to není jasné. U sportovců bývá nejčastější příčinou vrozená kardiomyopatie, tedy poškození srdečního svaku, které vede k poruše při vedení srdečního vzruchu. U některých starších sportovců se zase objevuje předčasné kornatění tepen a z něho vyplývající komplikace, zejména pak srdeční mrtvice."

• Při kvalifikaci na minulé olympijské hry v Pekingu zkolaboval a následně zemřel americký šampion, osmadvacetiletý špičkový maratonec Ryan Shay (2007).
• Zástava srdce skolila během tréninkového kempu norského plavce Dale Oena, mistra světa a Evropy na trati 100 metrů prsa (2012).
• Srdečním problémům podlehl fotbalista Antonio Puerta ze známého klubu FC Sevilla, který dvakrát zkolaboval v průběhu utkání s týmem Getafe (2007).

Náhlé úmrtí při sportu však může způsobit také astmatický záchvat vyvolaný fyzickou námahou. Případně doping nebo užívání anabolik například u kulturistů. Ty dovedou poškodit srdeční sval různým způsobem. Pokud jde o statistiku, v populaci, jako je ta česká, postihne náhlé úmrtí až 200 jedinců ročně mezi nejrůznějšími typy sportovců. A zhruba stovku těch, kteří nesportují aktivně, jen příležitostně.

Efektivní obrana

Jak snížit riziko náhlé smrti při sportu? Lékaři doporučují běžné vyšetření srdce doplněné o EKG. Nejde o nic náročného, přitom je to velmi účinná prevence proti nejčastější příčině těchto úmrtí: poruchám nebo odchylkám ve fungování srdce. Odhalí totiž většinu rizik, počínaje poruchami srdečního rytmu přes vady chlopní až po kardiomyopatie.

Výzkum italských lékařů ukázal, že rutinní kardiologické vyšetření doplněné o 12-svodové EKG zachytilo víc než 90 procent srdečních příčin náhlého úmrtí a dokázalo snížit počet těchto úmrtí o zhruba stejně velké procento. „Většina aktivních sportovců mi dá asi za pravdu, že uvedené vyšetření se u nás dost podceňuje," říká profesor Vítek.

Jestli vyšetřovat všechny sportovce, nebo jen ty rizikové, o tom lékaři vedou spory. Plošná vyšetření by totiž představovala velkou zátěž pro zdravotní pojišťovny. V každém případě by se o něj měli zajímat lidé, v jejichž rodinách se objevil v časném věku vysoký cholesterol a ateroskleróza, vysoký krevní tlak nebo různé nemoci srdce i cév. Rizikovými faktory jsou rovněž nadváha a kouření.

Petr Veselý, Právo

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce