Rubriky:

Radíme

Pozor! Chystáte svatbu? Se sportem můžete mít utrum!

4. listopadu 2016 11:08 - Heidelberg

Život v páru je jistě krásný a společensky i demograficky nepopiratelně prospěšný. Vědci z univerzity v Heidelbergu ovšem upozornili i na fakt, že může mít také své stinné stránky, co se našeho aktivního, sportovního života týče. Výsledek průzkumu by se dal shrnout do jediné věty: kdo žije se svou milovanou lepší polovinou, méně se věnuje sportovním aktivitám. Nejvíce studie varuje před sňatky ‒ především u sezdaných rapidně klesá zájem o pohybové aktivity.

 

Profimedia.cz

„Muži a ženy ve stabilních svazcích už nemusí prokazovat svou atraktivitu na trhu nezadaných," doplnil psychologický úhel pohledu Ingmar Rapp, jeden z autorů studie. Zdá se, že zadaní lidé zpohodlňují rychleji, protože už mají takříkajíc hotovo ‒ získali partnera, a pokud se jim podařilo dovléci jej také k oltáři, podvědomě cítí, že na své atraktivitě pro opačné pohlaví už nemusí pracovat zase až tak pilně.

ČTĚTE TAKÉ: Češi mrhají svým životem u televizí. Máme jednoduché řešení!

Vědci v Německu zkoumali pohybové aktivity více než 11 000 lidí po dobu deseti let. Reprezentativní data jasně prokazují, že vůbec nezáleží, zda lidé žijí v partnerství každý ve své domácnosti, nebo spolu žijí ve společné domácnosti, či jsou dokonce sezdáni. U všech platí, že se sportu věnují méně než v době, kdy žili jako nezadaní. Obzvláště silný propad pohybových aktivit vědci zaznamenali u sezdaných párů. Nejmenší pokles naopak vykazovali muži a ženy sice žijící v páru, ale nikoli ve společné domácnosti.

Pevný svazek = zhouba sportovcova

Výsledky tohoto dlouhodobého pozorování potvrdily hypotézu sociologů, kteří se již dříve domnívali, že sportovní aktivity mužů a žen ustupují do pozadí v nepřímé úměře ke stabilitě partnerského vztahu. Tedy, že lidé pěstují sport tím méně, v čím pevnějším svazku žijí. Přezkoumáno bylo také jiné možné vysvětlení tohoto faktu, a to možnost, že lidé ve vztahu mají zkrátka k dispozici méně volného času, který by mohli věnovat aktivní zábavě. To se však nepotvrdilo.

Tvrdá data také jednoznačně prokázala, že u mužů ve vztahu od zhruba 55 let se propad pohybových aktivit zastavuje. Sociologové považují za nejrelevantnější vysvětlení, že se partnerky začínají obávat o jejich zdraví a motivují je k tomu, aby pro sebe něco aktivně dělali. Statistiky ovšem ukazují i druhou stranu mince: u žen nic takového neplatí. Čím jsou zadané ženy starší, tím méně se sportu věnují.

Co s tím?

A teď se ptáte, co si se všemi těmito daty počít? Vyhýbat se potenciálnímu seznámení s jedinci opačného pohlaví? Vyhýbat se sňatku jako čert kříži? Případně svou stárnoucí manželku posílat pravidelně na fotbal? Necháme na zvážení každého svéprávného čtenáře. Ovšem na jednu věc nezapomínejme: na nebezpečí, o nichž víme dopředu, se můžeme lépe připravit. A jak známo, štěstí připraveným přeje. Hodně štěstí!

kü, Sport.cz

Pozorujete na sobě negativní vliv partnerství?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce