Rubriky:

Radíme

Starý pardál vlastní silou pětkrát překonal zeměkouli

9. ledna 2017 08:24 - Londýn

Stařičký Brit Ronald Hill, známý též jako Ron se už o mnoho let dříve stal ikonou svého sportu a jedním z nejvlivnějších sportovců na Zemi nejen v rámci své generace, ale všemi generacemi napříč. Už v roce 2014 slavil půl století, kdy nevynechal jeden jediný den, aby čile nevyskotačil na trénink. Není divu, že za svůj život naběhal už více než 216 460 kilometrů, což je 5,4x rovníkový obvod Země. A toto číslo se každým dnem stále zvyšuje.

 

facebook Ronhill

Ron Hill není ze „staré školy". On sám je „stará škola". Byl a je nesmírně tvrdý muž a pionýr snad ve všech aspektech svého sportu, jaké si dokážete vymyslet. Svým způsobem je fanatik. Nevěřil na tempové tréninky a raději závodil na kratší distance, to považoval za klíčový prvek každého svého tréninkového týdne. Svého času nevěřil ani na odpočinek a regeneraci a dřel do úmoru každý den, aniž by si dal jediný den volna. Když ho později skolila zranění a choroby, přešel na více strukturovaný trénink a do svého závodního roku zařadil dvě regenerační období. Jakmile se naučil nedovést své tělo ke kolapsu, zařadil tréninkový týden o třinácti jednotkách.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Půl století odříkání. Nezmara nezlomila ani operace a prasklá hrudní kost

Pionýrem byl také v oblasti sportovní výživy. Dodnes je známá jeho glykogenová dieta (carbo-loading diet). „Nízký příjem uhlohydrátů tři čtyři dny a pak jejich vysoký příjem další tři čtyři dny. U mě to skvěle fungovalo," říkal o svém přístupu později.

V rámci tréninku na sobě dělal pokusy také s vysokou nadmořskou výškou, s vysokými tréninkovými dávkami každý týden. Pravidelně běhával 161 kilometrů týdně, tři týdny před důležitým závodem zvyšoval kilometráž na 209. Byl také jedním z prvních, kdo začal trénovat naboso. „Chtěl jsem vypadat jako drsňák. A taky byl běh naboso mnohem jednodušší," komentoval to Ron Hill později.

Pravý vlastenec

Nikdy se nebál v ničem experimentovat. A protože mu nevyhovovalo třeba dostupné běžecké oblečení, vymýšlel si svoje. Měl doktorát z textilní chemie, tak si založil rovnou vlastní společnost vyrábějící průlomové běžecké ošacení. Dodnes zůstávají v povědomí běžců třeba jeho síťovaný nátělník, trenky Freedom Short nebo běžecké elasťáky či nepromokavé bundy s reflexními pruhy. Bohužel musel firmu z finančních důvodů v 90. letech prodat.

Železný stařík se už za svého života stal legendou. Byl druhým mužem světa, který pokořil hranici 2:10 hodin na maratónu. Soutěžil snad na všech distancích a všech druzích povrchu. Stal se mistrem Evropy v maratónu. A v maratónu vyhrál také hry Commonwealthu. Jinak při něm kupodivu závodní štěstí moc nestálo. Podařilo se mu sice jednou nastavit světový maratónský rekord, ale neoficiální. Na čtyřech jiných distancích se mu podařilo nastavit oficiální světové rekordy, na maratónu však ne. Dvakrát reprezentoval svou zemi na olympiádě, medaili však nepřivezl.

I přesto patří železný chlapík Ron Hill v pomyslné běžecké síni slávy do první řady. Nezapomínejte na to, že i dnes tento téměř osmdesátiletý muž vybíhá na svůj trénink, který bude mít minimálně jednu míli. Dělá to tak už více než 52 let.

kü, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 říjen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce