Tragicky zahynul při tréninku. Dnes má vlastní závod

31. ledna 2017 08:31 - Praha

Ještě dva roky a lednová běžecká desítka zvaná Rybakros bude mít třicetileté výročí od svého založení. Závod se koná na počest tragicky zemřelého Milana Ryby a letos si pro celkové vítězství doběhli Tomáš Mach a Vlaďka Hrstková. Náročnost trasy znásobila nepříjemná ledovka pokrytá slabou vrstvou sněhu.

 

Filip Mikeš

Tradiční Rybakros v Krčském lese aneb Jak se běhá na ledě

Milan Ryba byl běžec, organizátor a tmelič běžecké komunity, který v roce 2004 tragicky zahynul na horách. Po atletických závodech měl tehdy ještě v plánu dlouhou běžkařskou túru v Jizerkách a Krkonoších. Vyrazil, přestože ho týmoví kolegové z AVC od tohoto podniku zrazovali. K večeru se výrazně zhoršilo počasí, Milan nejspíš ztratil orientaci a došly mu síly. Pak už ho nikdo nikdy neviděl. V květnu byly nalezeny jeho ostatky poblíž krkonošských Míseček. Rybakros bude navždy vzpomínkou na tohoto muže.

ČTĚTE TAKÉ: Ultimátní rady, jak běhat za mrazu

Na start letošního ročníku se do altánku u zamrzlého rybníka Labuť v sobotu 28.ledna ráno přihlásila skoro stovka odvážlivců, které neodradila ani rtuť pod bodem mrazu a hlavně ledovka, která pokryla většinu závodní trasy. Pro ženy a starší veterány byl připraven jeden pětikilometrový okruh, ostatní museli tuto porci zdolat dvakrát. „Vypadá to, že dnes bude ideální volbou nazout tretry," ozývá se z řad závodníků při předzávodní rozcvičce. Mnoho z nich s potěšením glosuje, že po závodní lednové pauze je opět vhodná příležitost potkat se s kamarády, zjistit aktuální běžeckou formu a poměřit síly se sebou samými a soupeři.

Předchozí dva ročníky opanovali rychlíci Martin Frei a Aleš Drahokoupil, letos mezi hlavní favority patřili Tomáš Mach či příbramský borec Honza Hostička. „Mám v nohách nedávný maratón v Českých Budějovicích, který se běžel v podzemních garážích. Cítím se trochu unaveně, ale do závodu půjdu s odhodláním," plánoval Honza před startem. V altánu končila registrace, závodníci si připnuli startovní čísla a hlavní organizátor pan Matiášek začal s proslovem ohledně trati. Na závodníky a závodnice čekala dvě prudší stoupání a dva seběhy. V 10:30 padl startovní výstřel.

Od prvních metrů se začíná konsolidovat čelní skupinka, kde první housle hrál zmiňovaný Tomáš Mach, který obul speciální asicsky s hřeby ve špičce i na patě. V půlce prvního okruhu se začal vzdalovat ostatním. Snažil se mu sekundovat bývalý fotbalista Daniel Kupidlovský ze Zličína, třetí příčku jistil čtyřicátník Michal Kovář, který má za sebou desítky maratónů a ultramaratón. Ledovka si vybrala první oběti nepříjemných pádů, většinou naštěstí bez následků. Bohužel pro jednu ze starších závodnic to neplatilo, v seběhu na asfaltu uklouzla, v noze to nepříjemně zabolelo a nebylo možné pokračovat v závodě. Jeden ze soupeřů kolegiálně zastavil a přivolal záchrannou službu. Mezi tím doběhl do cíle Tomáš Mach s komfortním náskokem před Kupidlovským. „Jsem rád, že mě boty podržely, běželo se mi celkem v pohodě. Akorát se mi samovolně spustila krev z nosu a já si dal pár doušků. Nedalo mi to ovšem zastavit a přepustit vítězství," zhodnotil své závodní vystoupení.

Mezi ženami dominovala podle očekávání Vlaďka Hrstková, na kterou se v cíli těšil roční synek. „Mojí preferencí je orientační běh, ale občas si dám i čistě běžecký závod. Rybakros jsem běžela dnes poprvé, trať byla zajímavá a bylo potřeba dávat pozor na to, aby člověk někde neuklouznul. Na jaře bych ráda vylepšila osobní rekord v běhu na 10 kilometrů, v Pečkách bych chtěla stlačit čas pod 40 minut," prozradila své plány s úsměvem sympatická běžkyně.

Po doběhu posledního běžce dali organizátoři rychle dohromady výsledkovou listinu, tak aby účastníci závodu dlouho nemrzli. Mezi přihlížejícími slavnostnímu vyhlášení a předávání byl i tradiční účastník závodu Petr Štěpánek, starosta Prahy 4, který ovšem v poslední době laboruje se zraněním. Závěrečná tombola byla pěknou třešničkou na dortu na povedené běžecké akci z kraje rozjíždějící se běžecké sezóny. „Rybakros patří mezi klasiky mého závodního kalendáře, letošní rok byl díky kluzkému povrchu jeden z nejtěžších, ale užil jsem si to," řekl Lukáš Přinda, donedávna reprezentant na divoké vodě, který se po zranění očí vrací do kolotoče běžeckých závodů v Praze a přilehlém okolí.

Josef Rendl, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce