RECENZE: Richard Askwith – Dnes trochu umřeme. Vzestup a pád Emila Zátopka

2. října 2017 12:30 - Praha

Poslední dobou se na českém knižním trhu objevilo knih o Zátopkovi více než dost. Vzpomeňme i pár těch, které proběhly naší redakcí, třeba francouzskou Běhat, knihu zpracovanou do komixu nebo zátopkovskou bichli napsanou samotnými olympijskými manželi. V našem národě pivařů a švejků se objevilo dokonce i pivo s názvem Svižnej Emil. Všechno to svým osobitým způsobem vypráví příběh největšího z našich sportovců, až má člověk pocit, že už ho nemůže nic překvapit, žádná další kniha už nemůže přinést nic nového. Britskému autorovi se to nicméně povedlo. A novinek nebylo málo.

 

archiv autora, Sport.cz

Občas nezaškodí zadívat se na důvěrně známý materiál z úplně jiného úhlu, najít si novou perspektivu, z níž může čtenář vytěžit mnoho dalších informací, o nichž měl jen mlhavé, či dokonce žádné tušení. A to je i případ Askwithovy knihy.

Přečtěte si exkluzivní rozhovor s Richardem Askwithem
Vyměkli jsme, ale možná ještě nejsme ztraceni, říká autor bestsellerů

Autor si na sebe vzal nelehký úkol sepsat Zátopkův životní příběh, který je notoricky znám i za hranicemi naší země, a najít v něm doposud neprobádaný materiál a ještě více přiblížit jednoho z největších Čechů nejen anglosaskému čtenáři, ale i samotným Čechům. Pro titul knihy zvolil jeden z méně známých Zátopkových výroků před startem náročného závodu. Podtitul Vzestup a pád... prozrazuje, že nepůjde jen o nadšené líčení hrdinských zápolení na atletických oválech, jako spíš o celkový nástin v mnohém komplikované osobnosti.

Samotný životopis je rozdělen do dvou desítek kapitol, co ale čtenáři propůjčí přesvědčení o výjimečnosti díla je také velmi obsáhlý poznámkový aparát tvořící zhruba pětinu publikace a svědčící o opravdu kvalitní autorské přípravě.

Jak snadné riskovat vše

Už v prologu se autor pozastavuje nad poměrně známou příhodou z atletova života, kdy možná poněkud lehkomyslně v předvečer epochálních Helsinek zariskuje všechno, svůj soukromý život stejně jako dlouholetou tvrdou dřinu ve prospěch týmového kolegy Stanislava Jungwirtha. Možná chtěl vyzdvihnout čin statečného odporu, který na Západě zůstal v podstatě neznámým, dost možná chtěl ale spravedlivě vyvážit jazýčky vah, které se znatelně chvějí se závěrem knihy popisující atletův „pád".

Askwith při přípravě svého díla nesčetněkrát navštívil Českou republiku, aby nasával atmosféru přímo na místech, kde se odehrávaly všechny podstatné chvíle Zátopkova života, a aby pohovořil se všemi možnými přáteli, známými, svědky – a samozřejmě manželkou Danou. Ještě jednou se ponoříme do začátků v továrně na boty, zrodu na jedné straně loajálního, na druhé straně velmi vzpurného vojáka, začátků průlomového vražedného tréninkového systému, do nadšení „Pohádkovým Péťou", abychom sledovali přicházející nemilost, vyhnanství a konečné zlomení atleticky jinak tak tvrdého muže.

Pohled z druhé strany barikády

Je velice osvěžující pročítat postřehy člověka nezatíženého minulostí budovaného socialismu, člověka „z druhé strany barikády", který se s pečlivostí vlastní zkušenému a trpělivému novináři neváhá probírat třeba i archivy státních bezpečnostních složek. Británie sama je nositelkou velmi silných příběhů běžců, byť asi ne tak slavných, jako byl náš Emil. Nutkání k Zátopkově jednostranné glorifikaci tak v díle nenajdete. Autor se snaží Emila vykreslit do nejmenších detailů právě takového, jakým ve skutečnosti byl, protože pouze holá a ničím nepřikrášlená pravda má potenciál posouvat nás hodnotnými kroky někam dál.

I přesto, že v knize poznáte Zátopka možná trochu jinak a v jistém směru možná i trochu lépe, odložíte ji nakonec s pocitem, že jste se v něm vlastně stejně nezmýlili. A některé nenávistné komentáře objevující se hned krátce po Emilově smrti jako by jen dokreslovaly náš český kolorit. Naše největší hrdiny musíme mít bezpečně a dlouhodobě mrtvé, abychom je teprve dokázali docenit, ale hlavně opravdu přijmout takové, jací byli. Zdá se, že kromě české gramatiky pochopil autor Richard Askwith při svých návštěvách i toto.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka - Richard Askwith
René Kujan, Sport.cz

Četli jste Dnes trochu umřeme? Jak se vám kniha líbila?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Patička stránky: