Živě

Puskarčíková pohřbila štafetu hned na první střelbě. Češky skončily na MS až patnácté

16. března 2019 13:03 - Östersund/Praha
(Aktualizováno: 16. března 2019 15:02)

Naději českých žen na solidní umístění ve štafetovém závodě na MS ve švédském Östersundu pohřbila hned na na prvním úseku Eva Puskarčíková, která po střelbě vleže kroužila tři trestná kola. Z beznadějně poslední pozice se reprezentační kvarteto vytáhlo na 15. příčku, přesto jde o nejhorší český výsledek na šampionátu za posledních osm let. Zlato na posledním úseku urvaly pro sebe Norky.

 

Jessica Gow, ČTK/AP

Puskarčíková přijela k první zastávce na střelnici zhruba v polovině startovního pole, ale úvodní ležku absolutně nezvládla. Na podložce zjevně špatně zaujala polohu, všech pět ran bohužel poslala mimo terč a netrefila se ani první dobíjenou.

Další dva náhradní náboje vystřelené z malorážky české závodnice sice našly cíl, jenže byla z toho už tři trestná kola pro českou štafetu a beznadějně poslední se ztrátou více než minutu na 22. Bělorusko. „Tam bylo pro nás vlastně hotovo," uznal asistent trenéra Jiří Holubec.

Jessica Jislová přebrala štafetu stále na 23. místě s odstupem téměř tří minut a snažila se české kvarteto alespoň trochu vytáhnout z výsledkového bahna. Obě položky odstřílela čistě, měla i slušný běh a předávala devatenáctá. „Řekla jsem si, že pojedu svůj vlastní závod a mám z toho úseku dobrý pocit," přiznala česká reprezentantka.

Markéta Davidová měla chuť ještě dostat štafetu někam blíž čelu, jenže vyšlo z toho taky trestné kolo. „Šlo mi o nic, ale neustála jsem to. Na můj výkon není omluva. Bylo mi děsně líto Evči, musela to být absolutní bezmoc," vyprávěl v České televizi. „Na lyžích Makula dost napálila tempo, ale s ležkou hodně bojovala a jeden terč ji tam i přes trojí dobíjení zůstal," uznal Holubec.

Finišmanka Veronika Vítková dosáhla maxima možného a vytáhla Česko na konečné 15. místo. „Měla na střelnici perfektní centrové rány i běh byl svižný," ocenil Holubec. „Pole pak už bylo dost roztrhané, trochu jsem to vzala i jako přípravu na nedělní masák a dvě střelecké nuly mi dovolují jít do něj s klidnou hlavou," řekla Vítková do televizní kamery.

Za zlatem od prvního úseku mířily domácí Švédky, ale sen o historickém triumfu se jim rozplynula při poslední položce. Öbergová osudový terč závěrečné stojky zasáhla až po třetím dobitím, jenže mezitím ji pláchla skvěle finišující Norka Röiselandová a dotáhla svou zemi s jedním trestným kolem po třech letech zpět k titulu. Bronz uhájily Ukrajinky o půl vteřiny před dotírajícím Německem.

Mistrovství světa biatlonistek v Österusndu - štafeta 4x6 km žen
1. Norsko (Solemdalová, Tandrevoldová, Eckhoffová, Röiselandová) 1:12:00,1 (1+8)
2. Švédsko (Perssonová, Brorssonová, Magnussonová, Öbergová) +24,3 (0+4)
3. Ukrajina (Merkušinová, Vita Semerenková, Džimaová, Valj Semerenková) +35,1 (0+5)
4. Německo (Hinzová, Hildebrandová, Herrmannová, Dahlmeierová) +35,6 (1+14)
5. Rusko (Pavlovová, Mironovová, Kajševová, Jurlovová-Perchtová) +43,6 (0+12)
6. Slovensko (I. Fialková, Poliaková, Kuzminová, P. Fialková) +53,1 (0+9)
7. Polsko (Zbylutová, Hojniszová, Gwizdonová, Žuková) +1:47,1 (0+9)
8. Francie (Chevalierová, Aymonierová, Simonová, Braisazová) +1:57,4 (3+6)
...15. Česko (Puskarčíková, Jislová, Davidová, Vítková) +3:51,9 (4+9)
Konečné pořadí SP štafet (po 5 závodech):
1. Norsko 249
2. Německo 241
3. Francie 230
4. Švédsko 215
5. Rusko 214
6. Itálie 190
7. Česko 174
Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Časová osa: Biatlon

Filtr článků - Biatlon


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.