Rubriky:

Biatlon

Triumfální tečka! Koukalová vyzdobila víkend na Vysočině vítězstvím

18. prosince 2016 14:03 - Nové Město na Moravě
(Aktualizováno: 18. prosince 2016 14:53)

Vítězná tečka! Gabriela Koukalová vyhrála poslední závod série bitev SP v Novém Městě na Moravě. V závodě s hromadným startem skvěle zvládla poslední dvě střelby a ve finiši uhájila první místo před vedoucí ženou seriálu Němkou Laurou Dahlmeierovou. Češka se v průběžné klasifikaci seriálu posunula na třetí příčku.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Na střelnici Koukalová zaznamenala v posledním závodě jedinou chybu a vyhrála o tři sekundy. Postarala se o jedinou českou medaili na Vysočině. Pro ni samotnou je to už čtrnáctý triumf v závodě SP v kariéře.

V sezóně si připsala třetí pódiové umístění a druhé vítězství po triumfu ve stíhacím závodu v Östersundu.

Třetí místo obsadila Italka Dorothea Wiererová, která na první českou vítězkou v Novém Městě na Moravě v historii ztratila necelých deset sekund. Dalším domácím biatlonistkám už se tolik nedařilo. Veronika Vítková i Eva Puskarčíková měly tři střelecké chyby a seřadily se na šestnáctém a sedmnáctém místě.

"Byla jsem překvapená, že jsem zvládla tu poslední střelbu. Myslela jsem na všechny lidi, že bych jim tu podporu vrátila," uvedla Koukalová. "Teď se mi těžko hledají slova, jak moc skvělý moment kariéry to je. Tohle je snad to daleko víc než olympiáda. Stálo to za to," prohlásila.

Biatlonistky kvůli změně trati projely po úvodním kole stadionem bez zastávky na střelbu. První střelba po čtyřech kilometrech 12 kilometrů dlouhého závodu vyšla skvěle Puskarčíkové, která rychle trefila všechny terče. Stejně se první zastávka podařila Koukalové, která byla sice pomalejší, ale díky rychlému běhu figurovala na druhé pozici. Závod si pokazila dvěma chybami vleže Vítková.

Při druhé zastávce na stadionu si české biatlonistky pohoršily. Koukalová dlouho zaujímala polohu, přesto jeden terč zůstal černý a obhájkyně vítězství ve Světovém poháru se propadla pořadím. Dokonce dvakrát chybovala Puskarčíková, Vítková jednou a obě se pohybovaly až na začátku třetí desítky.

Koukalová v dalším průběhu předjížděla soupeřky, ve třetím okruhu byla ze všech nejrychlejší. Předvedla i na své poměry velmi rychlou střelbu a s nulou na kontě vybíhala do čtvrtého kola na první pozici s náskokem více než sedmi sekund. Bezchybné na první stojce byly také Puskarčíková s Vítkovou.

V předposledním kole Koukalová trochu pošetřila síly a vyplatilo se jí to. Její čistá závěrečná střelba vyvolala explozi radosti zaplněných tribun. Do posledního kola odjížděla první následována Wiererovou, které se vzdalovala. Do cíle už vedení udržela i před skvěle finišující Dahlmeierovou.

"Je to něco úžasného. Když Ondra (Moravec) dojel čtvrtý, bylo to trochu smůla. Ale Gábina to završila, to je odměna pro všechny fanoušky. Všechno je jednou poprvé, jsem rád, že to přišlo takhle," komentoval premiérové české vítězství na Vysočině šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

V závěrečný den sledovalo závody v Novém Městě na Moravě 34 000 fanoušků, celkem za čtyři dny Vysočina Arénu navštívilo rekordních 123 500 diváků.

SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě:
Ženy - závod s hromadným startem na 12 km:
1. Koukalová (ČR) 34:42,1 (1)
2. Dahlmeierová (Něm.) -3,1 (2)
3. Wiererová (It.) 9,7 (1)
4. Hinzová (Něm.) -15,5 (1)
5. Olsbuová (Nor.) -21,6 (2)
6. Preussová (Něm.) -26,8 (2)
7. Dorinová Habertová (Fr.) -33,2 (2)
8. Mäkäräinenová (Fin.) -39,9 (3)
9. Hauserová (Rak.) -43,1 (2)
10. Akimovová (Rus.) -48,1 (2)
...
16. Vítková -1:15,0 (3)
17. Puskarčíková (obě ČR) -1:17,2 (3)
Průběžné pořadí SP (po 8 z 26 závodů):
1. Dahlmeierová 410
2. Mäkäräinenová 312
3. Koukalová 305
4. Dorinová Habertová 291
5. Braisazová (Fr.) 275
6. Wiererová 260
...
8. Puskarčíková 227
14. Vítková 177
39. Charvátová (ČR) 52
vap, jak, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Biatlon