Rubriky:

Biatlon

Fourcade odmítl být s Rusy na stupních vítězů! Během závodu i jednoho atakoval

9. února 2017 17:40 - Hochfilzen/Praha

Napětí na biatlonovém mistrovství světa v Rakousku by se dalo krájet. Hvězdný Francouz Martin Fourcade, jemuž se nelíbí, jak pasivně se Mezinárodní biatlonová unie (IBU) staví k problematice ruského dopingového skandálu, dokonce během medailového ceremoniálu po závodě smíšených štafet demonstrativně opustil stupně vítězů, když na ně přišli bronzoví Rusové. Navíc během předávky došlo mezí ním a Loginovem ke kontaktu, při kterém se Rus skácel k zemi.

 

Leonhard Foeger, Reuters

Francouz, který hodně aktivně vystupuje proti dopingu, porazil v souboji o stříbro v cílové rovince ke své velké radosti Rusa Antona Šipulina. Při vyhlášení výsledků mu odmítli členové ruské štafety podat ruku a Fourcade znechuceně odešel z pódia. Teprve po domluvě od člena francouzského realizačního týmu se na stříbrný stupínek vrátil. Z výrazu obličeje lídra Světového poháru bylo patrné, že ceremoniál právě kvůli Rusům v podstatě bojkotuje. Fourcade tímto svým gestem vyvolal různé reakce.

Ještě během závodu, když vyrážel na trať jako francouzský finišman, došlo ke kontaktu mezi ním a dobíhajícím Rusem Loginovem, jenž byl zasažen holí soupeře. „Nebyl tam záměr," tvrdil Fourcade v televizním rozhovoru. Bylo ale zřejmé, že počínáním na trati chtěl tak trochu dát najevo, že by právě Loginov neměl na MS startovat.

Kontakt mezi M. Fourcadem a Loginovem

Rus má velmi kontroverzní pověst. Teprve nedávno mu totiž vypršel dvouletý trest za doping, ale podle všeho se připravoval celou dobu v ústraní bez možnosti testování na užití zakázaných látek. Najednou se letos stal trojnásobným mistrem Evropy a teď má cenný kov i ze světového šampionátu.

Protestující Fourcade získal už svou 21. medaili z mistrovství světa, čímž vyrovnal bilanci Nora Emila Hegleho Svendsena na druhém místě historického pořadí. Více cenných kovů už má jen legenda Ole Einar Björndalen (44).

kez, Sport.cz, Právo

Souhlasíte s gestem, které předvedl Martin Fourcade při vyhlášení?


Časová osa: Biatlon