Rubriky:

Bojové sporty

Sportovní sen v ohrožení a život naruby. Česká olympionička si šla zacvičit s dětmi

19. března 2020 06:06 - Praha

Vše je naruby. Zápasnice Adéla Hanzlíčková měla v těchto dnech bojovat o svoji druhou olympiádu, jenže světová pandemie koronaviru jí obrátila život. Je doma, nemá s kým trénovat a neví, jestli další olympijská kvalifikace vůbec proběhne. A tak si pětadvacetiletá sportovkyně odskočila do České televize, kde učila děti v projektu UčíTelka. „Super. Zavolala mi paní z olympijského týmu, že mají projekt, a řekla mi, že televize supluje dětem školu. Učí matematiku, češtinu, čtení a zařadili do hodin také tělocvik, protože teď nemají děti doma moc pohybu, tak jsem šla,“ je nadšená Hanzlíčková.

 

Facebook: Adéla Hanzlíčková

Popište, jak učení dětí v televizi proběhlo?

Snažili jsme vybírat cviky, které se dají provést doma a děti mohou cvičit společně s rodiči, prarodiči.

Jak na vás reagovaly děti?

Děti byly super a jsem si jistá, že mě neznaly, protože mě znají především fanoušci bojových sportů, ale i takdy byly nadšené, hned se chytaly. Po natáčení jsme si všichni ještě dvacet minut hráli. V pondělí si učení zopakuju, těším se.

Slavná UFC jim hodila laso. Co nyní dělají čeští bojovníci?

Bojujete o olympiádu, ale nemůžete trénovat, co děláte?

Je to naprd, kvalifikaci nám přesunuli. Teď dvacátého jsem měla zápasit, ale přišlo rozhodnutí, že je přesunuta na polovinu května, jak to je ale reálný, nevím. Možná ji posunou ještě na pozdější termín.

Nyní se nesmíte prát se soupeřkami na žíněnce, jak se udržujete ve formě?

Odpočívám (smích). V poslední době jsme toho měli opravdu hodně, jedno soustředění za druhým a byla jsem fakt hotová. Teď se můžu na chvíli zastavit, ale samozřejmě nemůžu z tréninku úplně vypadnout. Asi budu chodit běhat do lesa, posilovat vlastní váhou, využiji švihadlo.

Jak dlouho můžete být bez žíněnky, klasických tréninků, aniž by to zanechalo následky, že ztratíte cit?

Tohle jde docela rychle, kdy si tělo odvykne od zápasení. Techniky se nezapomínají, člověk je má v krvi, spíš se bojím o zápasovou kondici, protože tu nejde nahnat běháním a posilováním.

Je tohle největší problém?

Přesně tak.

Jak to mají jinde ve světě, trénují soupeřky?

Jsem v kontaktu s holkami v Polsku, ty mají karanténu, nemůžou nikam chodit, takže se snaží cvičit doma, možná si zajdou zaběhat do lesa. Nikde se moc netrénuje.

Adéla Hanzlíčková a Lenka Hocková-Martináková při tréninku.

Ladislav Adámek

Co když už nebude žádný kvalifikační turnaj?

Tohle se může stát. Snažila jsem se na olympiádu nefixovat pro případ, že by kvalifikace nevyšly. Pokud by došlo na zrušení, musela bych se s tím popasovat. Teď je vše nejasný.

Jak nahlížíte na přesunutí olympiády na jiný termín?

Těžká otázka. Pokud by došlo k odsunutí olympiády o dva roky, bylo by mi líto těch, kteří se už kvalifikovali. Ve spoustě zemí je zákaz vycházení, počet nakažených stoupá, takže si myslím, že bude nutné olympijské hry odložit.

Chráníte se, když jdete ven?

Snažím se zdržovat doma, když už jdu ven, mám šátek, roušku si snad časem seženu. Venku všichni vypadáme, jako bychom byli součástí nějakého gangu (smích).

Je vám pětadvacet let, zápasníci dozrávají později, případné zrušení olympiády není pro vás fatální, že?

Není. Teoreticky bych chtěla zvládnout potom ještě jednu olympiádu, věk na to budu mít. Když se podívám na výsledky, vyhrávají starší, je rarita, pokud zvítězí zápasnice pod dvacet let. Většinou vyhrávají zralý ženský, matky od dětí, které se vrátily, mají přehled, což je hodně důležité.

Zápasnice ve volném stylu Adéla Hanzlíčková a Lenka Hocková-Martináková při tréninku.

Milan Malíček, Právo

Co když už se nikdy nedostanete na olympiádu, přemýšlela jste nad tím?

Beru tuhle možnost, že může přijít, ale bylo by to smutný, protože olympiáda je vrchol, o tu se sportovec snaží. Přesto si dokážu tuhle variantu připustit, snad bych nebyla zahořklá.

Co přejít na jiný sport?

Asi ne.

Často trénujete s Lucií Pudilovou, zápasnicí MMA...

Tohle mě neláká, dřív trochu jo. S Luckou jsme se o tom bavily, přiznávám, ale rozhodla jsem se, do MMA bych nešla.

lik, Sport.cz

Časová osa: Bojové sporty