Byl americkou ikonou boxu i boje za lidská práva. Muhammad Ali patří k nejslavnějším sportovcům světa

11. prosince 2020 16:54

Sedmdesátá léta minulého století jsou právem považována za zlatou dekádu boxu těžkých vah, během níž se odehrálo hned několik obrovských bitev. A boxer, který tuto dekádu nejvíce vystihuje, je legendární Muhammad Ali, který těžké váze dominoval. Nezápasil však jen v ringu, byl také tváří boje za lidská práva.

 

Billboard

Slavný boxer se narodil 17. ledna 1942 jako Cassius Marcellus Clay Jr. v Louisville, Kentucky. Cassius byl pojmenován po svém otci a podle všeho měl africko-irské předky. V mládí se potýkal nejen s dyslexií, což mu ztěžovalo školní život, ale hlavně s odmítáním rasové segregace.

K boxu ho ve 12 letech přivedl policista a trenér Joe E. Martin, který se mu věnoval ještě velkou části amatérské kariéry. V amatérském boxu Clay debutoval v roce 1954, poté se začal prosazovat i na státní a celonárodní scéně. Vrchol jeho amatérské kariéry přišel v roce 1960, kdy dokázal získat zlatou medaili v polotěžké váze na olympijských hrách v Římě. Jeho amatérská bilance je 100 výher a pět porážek.

Cassius Clay vyhrál zlato na OH v Římě.

olympic.org

První titul Cassiuse Claye

Svou profesionální kariéru začal Clay výtečně - vyhrál 19 zápasů v řadě, 15 stylem K.O. U každého z těchto zápasů Clay znehodnocoval schopnosti soupeřů, naopak vychvaloval ty své. Toto později charakteristické chování údajně převzal od profesionálního wrestlera George Wagnera.

Patří mezi absolutní basketbalové ikony. Životopis Kobeho Bryanta je plný zlatých úspěchů

A právě i jeho namyšlené chování před zápasem s šampionem těžké váhy Sonnym Listonem, který zastrašoval soupeře jen svým pohledem, zapříčinilo, že byl Clay velkým outsiderem. Listona dokonce nazval medvědem a předzápasové vážení proměnil v cirkus.

Zápas o titul se odehrál 25. února 1964 v Miami a výsledek byl ohromující. Clay v prvních kolech soupeře překvapil svou rychlostí a pohybem a dokonce se mu ho podařilo zranit pod levým okem. Ve čtvrtém kole měl Clay dodnes nevysvětlené problémy s očima, pravděpodobně se mu do nich dostala mast, která měla Listonovi zastavit krvácení. Dvaadvacetiletý boxer tuto krizi však překonal, a jelikož jeho soupeř po skončení šestého kola dále nepokračoval, stal se mistrem světa.

Na teorii, že Liston v zápase nepokračoval kvůli vykloubenému ramenu, Clay odpověděl: "Ještě aby ne, když pořád máchal naprázdno."

Pílí se dostal na tenisový vrchol, přesto ho režim odepsal. Ivan Lendl vládl světovému tenisu

Muslim Muhammad Ali vs. válka ve Vietnamu

Nedlouho po titulovém zápase Clay oznámil změnu jména na Cassius X, později na Muhammad Ali. Následně konvertoval k islámu a vstoupil do organizace Islámský národ (Nation of Islam). Změnu šampionova jména tisk dlouho ignoroval.

Bude věčně světovou rekordmankou? Jarmila Kratochvílová dnes slaví 70. narozeniny

Bývalý šampion těžké váhy Liston dostal šanci titul získat zpět v květnu 1965, po kontroverzním Aliho zásahu v prvním kole byl však zápas ukončen. Později se vyrojily spekulace, že Liston simuloval knockdown a že zápas prodal nebo že mu Islámský národ dokonce vyhrožoval smrtí.

Slavná fotka ze zápasu Ali vs. Liston.

Proboxing.cz

Po vítězném zápase s Zorou Folleyem v březnu 1967 byly Alimu odebrány všechny tituly i boxerská licence, odmítl totiž nástup do armády. Kvůli odmítání války ve Vietnamu se Ali nedostal do ringu tři a půl roku. O svém postoji často přednášel na univerzitách po celých USA.

Nikdo neběhal jako on. Životopis jamajského velikána Usaina Bolta

Návrat do ringu

Poté, co byla v roce 1970 Alimu navrácena licence státem Georgia, se bývalý šampion utkal s Jerrym Quarrym a Oscarem Bonavenou. Oba zápasy vyhrál a mohl zaútočit na titul Joea Fraziera. Zápas století mezi dvěma neporaženými boxery se odehrál 8. března 1971 v Madison Square Garden. Předcházelo mu obrovské očekávání a pozornost médií i fanoušků, vše umocnili i samotní boxeři předzápasovými konflikty.

Zápas byl nesmírně vyrovnaný a žádný z boxerů dlouho nebyl schopen druhého zlomit. V 11. kole Frazier tvrdou ranou dostal Aliho na zem, ten okamžitě vstal, i přesto však na body nakonec prohrál.

Vychytal Nagano a byl nejlepším brankářem NHL. Dominik Hašek byl hrdinou národa

Následující rok Ali prohrál s Kenem Nortonem, dalších šest zápasů však vyhrál a jelikož Frazier prohrál svůj titul s Georgem Foremanem, odveta byla na světě. Ta se odehrála v lednu 1974 a znovu ji museli rozhodnout až rozhodčí. Ali s Frazierem bojovali o každé kolo, rodák z Kentucky nakonec vyhrál jednomyslným rozhodnutím.

Ali vs. Foreman - "The Rumble in the Jungle"

Díky výhře nad Frazierem mohl Ali zaútočit na titul, který držel obávaný George Foreman. Ten byl v té době považován za jednoho z nejtvrdších boxerů v historii, a tak dvaatřicetiletému Alimu nikdo moc šancí nedával. Zápas se odehrál v Demokratické republice Kongo (tehdejší Zair) 30. října 1974.

Ali versus Foreman. Před 40 lety proběhla boxerská řež, která změnila dějiny

Ali byl většinu zápasu pod tlakem a Foreman se snažil tvrdě útočit. To se však ukázalo jako taktický záměr. Foreman se v průběhu zápasu postupně unavoval, naopak Ali začínal více útočit a v osmém kole svého vyčerpaného soupeře uzemnil. Zápas sledovalo rekordní množství diváků.

"Thrilla in Manilla"

Třetí zápas s Joem Frazierem se odehrál 1. října 1975 na Filipínách. Úvod zápasu byl v režii útočícího Fraziera, jehož tlak ve 12. kole značně uvadl a Ali toho využil. Unaveného soupeře trestal další dvě kola, než trenér Fraziera odmítl další pokračování. Zápas se odehrával v obrovském vedru a Ali ho okomentoval slovy "Nikdy jsem nebyl blíže ke smrti než v tomhle utkání."

Byl hvězdou Bundesligy, poté i oblíbencem Arsenalu. Kariéru Tomáše Rosického zdobí úspěchy, ale i častá zranění

Po tomto zápase Ali vážně zvažoval odchod do důchodu, i přes svůj pokročilý věk však dokázal vyhrát dalších šest zápasů. Titul nakonec konečně ztratil 15. února 1978 proti Leonu Spinksovi, když krutě podcenil přípravu na zápas.

Konec kariéry a poslední zápas

O sedm měsíců se však oba potkali znovu a vítězný Ali se stal jediným boxerem v historii, který získal titul těžké váhy hned třikrát. Poté odešel do důchodu. Do ringu se vrátil v roce 1980 a okamžitě zaútočil na titul proti Larrymu Holmesovi.

S jedenácti tituly je neúspěšnější hráč NBA. Billa Russella fanoušci Celtics milovali, on je však nenáviděl

Zápas kvůli Aliho zdravotním problémům fanouškům moc nenabídl, Holmes dominoval a jednoduše vyhrál. Poslední zápas kariéry si nechal Ali na 11. prosince 1981, kdy na Bahamách prohrál s Trevorem Berbickem.

Dopad Aliho životních postojů

Dopad Aliho odmítnutí vojenské služby a amerických bojů ve Vietnamu byl obrovský. Nejlepší boxer světa se najednou stal nejvíce nenáviděným člověkem v Americe, který měl navíc černou barvu pleti. Síla jeho hlasu, společenské postavení a obrovský talent bílé Američany děsil, což vyústilo ve velkou nenávist.

Aliho rozhodnutí odmítnou vstup do armády podpořili také další elitní sportovci, jako Bill Russell, Jim Brown nebo Lew Alcindor (Kareem Abdul-Jabbar).

Washington Post

Ali byl pod velkým tlakem, vždyť kvůli svým názorům nemohl ve svých nejlepších letech tři roky zápasit. Navíc se pravidelně stýkal s dalšími bojovníky za lidská práva černochů, jako byli Martin Luther King nebo Malcolm X. Kvůli tomu byl dokonce sledován FBI.

Nejlepší basketbalista všech dob? Michael Jordan s Chicagem Bulls ovládl svět

Ali to všechno ustál, a časem tak dokázal změnit názor mnoha Američanů. Dokonce i těch bílých, kteří mu dlouho nemohli přijít na jméno. Nakonec se stal symbolem boje za lidská práva lidí po celém světě. Několikrát navštívil Afriku, snažil se například vyjednat mír v Izraeli, ale i zklidnit situaci v Iráku se Saddámem Husajnem.

Boj s nemocí a smrt

Je dlouhodobě považován za nejlepšího boxera všech dob a za jednoho z největších sportovců v historii. Během své kariéry byl dost možná nejslavnějším člověkem na světě. V roce 1984 mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba, se kterou bojoval až do své smrti v roce 2016.

Zemřel jeden z nejlepších boxerů všech dob Muhammad Ali

Knihy, dokument, film

Muhammad Ali napsal několik knih, včetně The Greatest: My Own Story nebo The Soul of a Butterfly. O jeho souboji s Georgem Foremanem vyšel v roce 1996 dokument When We Were Kings, jenž získal Oskara. Na toho byl nominován i Will Smith za ztvárnění Aliho ve životopisném snímku Ali z roku 2001.

Citáty Muhammada Aliho

"Létám jako motýl, bodám jako včela."
"Jsem mladý, jsem krásný, jsem rychlý. Nemůžu být poražen."
"Je těžké být skromný, když jste skvělí jako já."
"Jestli někdy sníš o tom, že mě porážíš, vzbuď se a omluv se mi."
"Jsem ten nejlepší. Řekl jsem to ještě dřív, než jsem to věděl."
"Nesnášel jsem každou minutu tréninku, ale řekl jsem si: Nesmíš přestat. Musíš trpět teď, abys byl šampionem po celý život."
"Je to jen práce. Tráva roste, ptáci létají, vlny omílají písek. Já biju lidi."
"Žij každý den, jako by byl poslední, protože jednou to bude pravda."
šel

Časová osa: Bojové sporty

Filtr článků - Bojové sporty


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.