Judista, který se nechtěl na OH prát s Izraelcem, dostal trest na deset let

10. září 2021 15:04

Alžírský judista Fathí Nurín, který odstoupil z olympijských her v Tokiu, aby se neutkal s izraelským soupeřem, dostal od mezinárodní federace IJF trest na deset let. Stejně dlouho by měl pykat i jeho kouč Amar Benichlef. Oba se mohou proti verdiktu disciplinární komise odvolat.

 

https://middleeast.in

Třicetiletý judista měl podle losu v Tokiu nastoupit na úvod soutěže do 73 kg proti soupeři ze Súdánu, ve druhém kole ale mohl narazit na izraelského reprezentanta Tohara Butbula. Proto raději olympijskou účast hned vzdal a alžírské televizi řekl, že si "nechce špinit ruce". Něco podobného neudělal poprvé. Stejně se zachoval například na mistrovství světa 2019 v Tokiu. Za poslední incident dostal společně s trenérem zákaz činnosti do 23. července 2031.

Alžírsko neuznává Izrael jako suverénní stát. IJF ale judisty, kteří odmítají zápasit se soupeřem v izraelských barvách, kritizuje a trestá. V dubnu suspendovala na čtyři roky íránskou federaci za to, že nedovolila svým reprezentantům nastoupit proti judistům této národnosti.

Íránský judista odmítl odstoupit z MS a nyní se bojí o život

Na předloňském světovém šampionátu se to dotklo i Saída Mollajího, jenž s takovým postupem nesouhlasil a raději vlast opustil. Útočiště našel v Mongolsku, pro které získal stříbrnou olympijskou medaili.

ČTK

Časová osa: Bojové sporty

Filtr článků - Bojové sporty


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.