Živě

Bobisté velebí nové nože, jsou s nimi nejlepší v Evropě

13. ledna 2007 16:44 - CORTINA D´AMPEZZO

Díky zapůjčeným novým nožům se čeští bobisté Ivo Danilevič a Roman Gomola stali v Cortině d'Ampezzo mistry Evropy. Na takový úspěch Češi v tomto sportu dosud marně čekali; podle obou nečekaných šampionů jejich triumf jen potvrdil, že pokud mají srovnatelný materiál, mohou vyrovnaně soupeřit s kýmkoli ze světové špičky.

Danilevič v telefonickém rozhovoru pro ČTK přirovnal alchymii v bobovém sportu k vývojovým dostihům ve formuli jedna. "Je to holt technický sport, materiál může dělat klidně až padesát procent. My si přitom vlastní výzkum nemůžeme dovolit," prohlásil. "Málokdo ze špičky dělá chyby, rozhodují opravdu jen nuance. I dneska to tady bylo po setinách," dodal zkušený šestatřicetiletý pilot, dosud na ME nejlépe pátý.

Sezonu přitom Češi začali ve výsledkovém průměru, podobně jako v minulých letech. Jenže před Cortinou získali nové testovací nože, špičkový výrobek od německé firmy, a všechno bylo náhle jinak. "V naší skupině jsme najednou v tréninku měli druhý čas, celkově tak šestý osmý. A to ta první skupina, která jezdila před námi, má lepší podmínky," řekl Gomola.

Nože za přátelskou cenu

Nože, které jim vynesly titul mistrů Evropy, mají za 1500 eur zapůjčené do konce sezóny. "To je přátelská cena, majitel té firmy má českou přítelkyni. Kdybych je chtěl koupit, bylo by to za čtyři nebo pět tisíc," prohlásil Danilevič. Němci jim novinku přivezli přímo do Itálie a po několika svezeních sebedůvěra okamžitě vyletěla nahoru. "Ty časy nás naburcovaly. Jen jsme si potvrdili, že to prostě bylo materiálem a že s těmi ostatními můžeme závodit," konstatoval Danilevič.

Po úvodní jízdě dnes byli čtvrtí, druzí z Evropanů, a to se jim ještě moc nepovedl start. "Asi jsem to při naskočení lehce strhnul," přiznal brzdař. Zbytek závodu jim ale vyšel dokonale a v cíli druhého kola mohli přijímat gratulace k šokujícímu triumfu. "Ta jízda se nám povedla a v druhé jsme se hecli. Ani jsme nebyli moc nervózní," dodal Gomola.

Soupeři byli v šoku

Soupeři za nimi po závodě dvojbobů chodili s očima navrch hlavy, trenér německých favoritů se z konečného pořadí nemohl vzpamatovat. "To bylo neskutečný. Všichni za námi chodili a od srdce nám blahopřáli. Ono se ale už dlouho vědělo, že Ivoš je jeden z nejlepších řidičů a jaký má úžasný průjezdy," líčil Gomola.

Hned po závodě si sice připili vínem, ale větší oslavy museli odložit. "Zítra jsou čtyřboby, tam mám zodpovědnost za tři lidi. A koncentrace bude potřeba, ta dráha je docela obtížná a dneska se tady dva převrátili," řekl Danilevič. V neděli ale prý takové překvapení jako dnes rozhodně nechystají. "Tam pojedeme na původním materiálu, dobré by bylo dvanácté místo," dodal více než stokilový řidič.

Třetím místem v SP dnes Danilevič s Gomolou vyrovnali výsledky Jiřího Džmury z let 1994 a 1995. Mohou s novým materiálem porazit všechny soupeře? "Pokud se povede start, i když už nejsme nejmladší, nereálné to není," tvrdí Danilevič. "Těžko říct, jak se ty nože budou chovat na jiných drahách. Ale tady byly perfektní."

ČTK

Časová osa: Ostatní sporty

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.