Po exhibici v KLDR bude Verner další starty zvažovat pečlivěji

24. února 2011 10:53 - PRAHA

Krasobruslaře Tomáše Vernera zaskočila kritika, která se na něj valila po nedávném startu na exhibici v komunistické Severní Koreji. Přestože exhibici bral hlavně jako součást přípravy na blížící se mistrovství světa a možnost jak si zajistit finance na sezónu, s odstupem času přiznal, že v budoucnosti bude program svých vystoupení zvažovat pečlivěji.

 

Michael Buholzer, Reuters

"Je to pro mě velké poučení pro příště. Musím více zvažovat, kde budu vystupovat, a nedívat se na to jen ze sportovního pohledu. Ačkoli je krasobruslení právě v Asii a Rusku velmi populární, budu brát do budoucna v potaz i politické a kulturní otázky," uvedl Verner na svých oficiálních internetových stránkách.

Třetí muž z letošního mistrovství Evropy startoval v Pchjongjangu na akci, která byla součástí takzvaného Pektusan prize international figure skating festivalu. Zároveň ale byla prezentována jako součást oslav narozenin severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

"Určitě jsme zaznamenali, že v zemi probíhaly oslavy narozenin Kim Čong-ila, na našich vystoupeních však nebyl. Nikdo po nás nechtěl, abychom se na toto téma vyjadřovali nebo se s někým fotili," podotkl Verner.

Byl tam i Pljuščenko

Společně s ním se na exhibici představili fenomenální ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko, pětinásobná kontinentální mistryně Francouzka Surya Bonalyová, její krajané a letošní úřadující mistři Evropy Nathalie Pechalatová a Fabian Bourzat. Právě start jeho přítelkyně Pechalatové byl jedním z hlavních důvodů, proč Verner do KLDR odcestoval.

V minulosti na stejné akci v Severní Koreji startoval olympijský vítěz Alexej Jagudin, ale i Češi Kamila Hájková, David Vincour nebo Petr Kaška. Verner se zde představil podruhé, startoval tam i před deseti lety.

"Realita v KLDR vypadá bez nadsázky šedivě, nevidíte žádné barvy. Když jsem tu zemi navštívil před deseti lety, koukal jsem se na svět jinýma očima, dnes jsem hledal náznaky svobodné vůle, jakýkoliv projev odlišnosti. Je těžké rozpoznat, kdo mezi lidmi pochodujícími ulicemi je voják a kdo civilista," popsal své současné poznatky Verner, který se z KLDR vrátil do Toronta, kde se dál připravuje na březnové MS.

Velký zájem a kritika, která se na něj za start na exhibici v totalitní zemi snesla, jej zaskočila. Verner o tom navíc přímo v KLDR neměl ani tušení. "Nebyl jsem tam na telefonu ani na e-mailu, až po příletu zpět do Toronta jsem zjistil, jak to celé bylo prezentováno u nás doma," uvedl čtyřiadvacetiletý krasobruslař.

"Zpětně si uvědomuji, že má účast mohla být vnímána ve spojení s KLDR negativně, a rád bych proto znovu zdůraznil, že jsem nepropagoval ani jinak nechtěl podpořit severokorejský režim. Zároveň jsem si plně vědom toho, že jako sportovec reprezentuji Českou republiku ve světě a své další účasti proto budu zvažovat ještě mnohem pečlivěji než doposud," dodal Verner.

ČTK

Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.