Čeští florbalisté skončili na MS bez medaile, vyhráli Švédové

STOCKHOLM

Čeští florbalisté letos skončili na mistrovství světa bez medaile. Tým, který před dvěma lety dobyl na šampionátu historické druhé místo, prohrál v zápase o bronz ve Stockholmu se Švýcarskem 4:9. Vítězové tak i s úroky oplatili Čechům předloňskou prohru ze semifinále. Neomezenými vládci svého sportu dál zůstávají Švédové, kteří porazili ve finále Finsko 7:6 v prodloužení.

Švýcarům se povedly začátky všech tří třetin. Nejdéle čekali na gól 89 vteřin. To už ale běžela třetí část hry a Švýcaři v té době vedli 5:1. Podobně jako v semifinále se Švédy český tým rychle prohrával. Nejdřív kapitán Folta zapomněl u tyčky dávat pozor na Zürchera, pak střelec nahrál na gól Zimmermannovi. Oba po vzájemné spolupráci zařídili čtyři branky.

Na druhé straně fungovala souhra bratří Kožušníků. Petr ještě před koncem první třetiny snížil na 1:2, ale další góly přišly až v třetí třetině za stavu 1:6. Během necelých dvou minut Petr Kožušník přesně vystřelil ze středu pod břevno, pak Pavel zblízka pohodlně doklepl odražený míček.

Švýcaři ale ve zběsilé pasáži ještě rychleji odpověděli dvěma góly a kouč Zdeněk Skružný si vzal oddechový čas. Vyměnil v brance Kafku, který osmkrát inkasoval, za mladého Rytycha a Češi vzápětí snížili po krásné kombinaci Cepkovou ranou do odkryté branky. Na víc se už ale nevzmohli, naopak v závěru inkasovali v oslabení devátý gól.

Nejvyšší prohru na šampionátu tak čeští florbalisté neutržili ani od Švédska, ani od Finska, ale až od týmu země, v níž působí deset hráčů ze současného reprezentačního kádru. Za dva roky hostí šampionát Praha a Češi budou chtít doma dobýt zpět ztracené pozice.

Švýcarsko - Česká republika 9:4 (2:1, 3:0, 4:3)
Branky a nahrávky: 2. Zürcher (Zimmermann), 4. Zimmermann (Zürcher), 22. Ch. Hofbauer (M. Hofbauer), 25. M. Hofbauer (Zimmermann), 32. Schneeberger, 42. Zürcher (Zimmermann), 48. Zimmermann (Zürcher), 49. M. Hofbauer (Ch. Hofbauer), 59. R. Gerber - 19. Petr Kožušník (Pavel Kožušník), 46. Petr Kožušník (Pavel Kožušník), 47. Pavel Kožušník, 49. Cepek (Pavel Kožušník). Rozhodčí: Riihimäki, Sirkka (oba Fin.). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 8231.
Švýcarsko: Tönz - Bill, Schneeberger, Dysli, Kaltenbrunner - Ch. Hofbauer, M. Hofbauer, Stucki - R. Gerber, Zimmermann, Zürcher - od 34. navíc Weingart, Bachmann, Cadisch. Trenér: Wolf.
ČR: Kafka (49. Rytych) - Hanzlík, Jakůbek, Folta, Brus - Pavel Kožušník, Cepek, Petr Kožušník - Ostřanský, Sikora, Zálesný - Freund, Richter, Skalík - od 23. navíc Kadlec, od 34. navíc Sladký. Trenéři: Skružný, Zlatník a Tilander.

Dnes byli Švédové nejblíže k tomu, aby byli z trůnu svrženi. Finové, kteří ve finále před čtyřmi lety jako jediní nad Švédy vedli, šokovali 12.535 diváků skvělým nástupem. Když v 9. minutě nejlepší střelec turnaje Tiitu svou obávanou ranou z poloviny vstřelil druhý gól v zápase a zvýšil na 3:0, Švédové byli na kolenou.

Jenže se zvedli a v polovině utkání vyrovnali na 3:3. Finové ale zase rychle odskočili na rozdíl dvou gólů. Další cestu za vyrovnáním vedl symbolicky Jihde, který v závěru téměř nestřídal. Nejslavnější florbalista historie nejdřív snížil a pak zařídil i trestné střílení, když jej soupeř zahákoval před prázdnou brankou. Calebsson nájezd suverénně proměnil a poprvé v duelu získal Švédům vedení.

Finové měli čtyři a půl minuty na vyrovnání a téměř okamžitě je uklidnil zadák Vänttinen. V prodloužení byli Švédové několikrát milimetry od konce svého kralování. Ale stejně nakonec jejich fanoušci slavili a ve čtyřpatrovém chrámu Globen se hráči ve žlutých dresech koupali ve zlatých třpytkách.

Finskou zkázu začal Salminen, který stáhl za vlasy švédského protihráče k zemi, byl vyloučen a Svensson po minutě potrestal vyloučení střelou z ideální parkety. Další výzva pro florbalový svět sesadit Švédy bude za dva roky v Praze. Tam Estonsko nahradí mezi elitou tým Německa, které v zápase o udržení prohrálo s Ruskem 5:7 především díky pěti Družininského brankám.

Finále:
Švédsko - Finsko 7:6 v prodl. (1:3, 2:1, 3:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 15. M. Svensson (Hellgaard), 30. Vesterlund (Calebsson), 32. Fischerström (Quist), 46. Jihde (Hellgaard), 53. J. Olofsson (Calebsson), 56. Calebsson z trestného střílení, 68. M. Svensson (Calebsson) - 5. Tiitu (Mika Kohonen), 8. Mika Kohonen z trestného střílení, 9. Tiitu (Mika Kohonen), 35. Mika Kohonen (Tiitu), 45. Hintikka (Vehkaoja), 57. Vänttinen (Salminen). Rozhodčí: Kläsi, Baumgartner (oba Švýc.). Vyloučení: 1:2. Využití: 2:0. Diváci: 12.535.