Peking začal odpočítávat dva roky do olympiády

8. srpna 2006 18:01 - PEKING

Ve velkém stylu zahájili Číňané odpočítávání času, který zbývá do startu olympijských her v Pekingu, jež začnou přesně za dva roky. Slavnostní otevření her je plánováno na 8. srpna 2008 v 19:30 místního času, dnešní euforie v metropoli nejlidnatější země naznačila, co se dá od pořadatelů očekávat.

Národní televize informovala celý den o olympijských přípravách a do slavnostního rámu zapadly i "sváteční" hudební programy včetně záznamu koncertu islandské zpěvačky Björk. Organizátoři představili poštovní známky vydané speciálně k této příležitosti, už o víkendu odhalili podobu piktogramů k jednotlivým sportům, které budou pro zahraniční hosty v během her v Číně důležitým orientačním pomocníkem.

V televizi i při slavnosti v Národním muzeu čínského umění byla slyšet slova o tom, že za dva roky svět uvidí nejlepší olympiádu všech dob. Na galavečeru v muzeu se to jen hemžilo celebritami, které si vyslechly projevy ve stejném duchu.

Pořadatelé oznámili, že výstavba všech dvanácti nových a rekonstrukce devíti stávajících sportovišť jde podle plánu a vše bude hotovo do konce příštího roku. Zmocněnec MOV pro pekingské hry Hein Verbruggen pochválil organizátory za "dosavadní bezchybné plánování".

Přesto stále zbývá vyřešit některé nedostatky. Jedním z nich je silné znečistění ovzduší, které podle generální sekretářky Švédského olympijského výboru Gunilly Lindbergové dělá sportovcům "velké starosti". Pekingská radnice se snaží situaci zlepšit zpřísněním emisních limitů pro auta a přesunutím průmyslových podniků mimo město.

Dalším problémem je doprava a hrozící zácpy. Těmto komplikacím by měla zabránit vznikající nová část metra, důležitým úkolem organizátorů však bude přesvědčit obyvatele patnáctimilionové metropole, aby během her veřejnou dopravu místo svých aut využívali. "Lidé mají z dopravy obavy. Fungující služby v této oblasti jsou důležité pro celkový úspěch her," řekl podle agentury AP jeden z místopředsedů organizačního výboru Ťiang Siao-jü.

ČTK

Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: