Zázrak! Přežila hrozivou nehodu a musela se znovu učit chodit, teď se Britka vrací k závodění

27. února 2019 12:30 - Londýn/Praha

Neskutečný sportovní i životní příběh nyní píše britská dráhová cyklistka Victoria Williamsonová. Před třemi lety utrpěla hrozivou nehodu, při níž si zlomila krk, záda i pánev a musela se znovu učit chodit. Nic ale nevzdala a nyní se jí její odhodlání vrací plnou měrou. V lednu zažila velký comeback na mezinárodní scéně a v dresu Velké Británie bude závodit i na mistrovství světa v dráhové cyklistice v polském Pruškově, které startuje už ve středu. Navíc se chce bít o účast na olympijských hrách 2020 v Tokiu.

 

Twitter: Victoria Williamson

V lednu 2016 Britka závodila v Rotterdamu. Střetla se však s domácí Elis Ligtleeovou a zůstala nehybně ležet na zemi. Později uvedla, že si ze střetu nic nepamatuje.

Nehody nejsou v dráhové cyklistice nijak neobvyklé, nicméně ta Williamsonové byla skutečně hrozivá. Utrpěla zlomeninu krku, zad i pánve a vypadalo to nejen na konec její kariéry, ale i na to, že už možná nikdy nebude chodit.

"Jedno ze zranění na mém krku bylo 2 milimetry od míchy," uvedla Britka pro server BBC Sport. "První věc, na kterou jsem se zeptala, bylo, jestli jsem vyhrála. (...) Byla jsem mimo. Neznala jsem diagnózu a brala to v tu chvíli jako legraci," vzpomíná cyklistka na to, jak se probrala v nemocnici. V tu dobu byla střídavě při vědomí a v bezvědomí a byla nadopovaná silnými léky.

Nebyla schopná se ani posadit

"Myslím, že to na mě víc dopadlo, když jsem se vrátila domů do Británie, měla jsem operaci zad a potom jsem musela zkusit vstát a učit se znovu chodit," popisuje cyklistka těžké časy, které po nehodě nastaly.

"Věci, které jste braly jako samozřejmost, jsou najednou prostě pryč. Jako například schopnost rovně si sednout, protože jsem tři a půl týdne jen ležela. Když přišlo na to, abych si sedla, i kdyby jen nepatrně, prostě jsem omdlela," pokračuje ve vyprávění Williamsonová.

"Jsem vděčná za to, že tu jsem"

Nyní, tři roky po hrozivé nehodě, je navzdory očekávání odborníků z řad lékařů opět připravena závodit. "Nemyslím, že si kdokoli v té době (nehody) myslel, že se vůbec dostanu do fáze, že budu jezdit na kole, natož abych si zachovala místo v týmu Británie," vrací se k prognózám bojovnice.

"Přesto, že mnoho lidí možná řekne, že jsem měla smůlu, opravdu si nemyslím, že to tak bylo, protože to mohlo být o mnoho horší. (...) Je to jeden z těch případů, kdy si neuvědomujete, co máte, dokud to není pryč. Takže jsem velmi vděčná za to, že tu jsem."

"Cokoli, čeho odteď dosáhnu ve své cyklistické kariéře, je bonus. Protože pokud se podíváte na mé lékařské záznamy, neměla jsem tu ani být," dodává Britka ke svému příběhu, ze kterého mrazí. Díky velkému štěstí v neštěstí a bojovnosti Williamsonové však její životní ani sportovní příběh ještě nekončí.

bak, Sport.cz

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.