Meňšov vyhrál královskou etapu a dál vede Vueltu

ARCALÍS

Ruský cyklista Denis Meňšov v pondělí vyhrál královskou etapu letošní Vuelty a udržel více než dvouminutový náskok v celkovém pořadí závodu před krajanem Vladimirem Jefimkinem.

V horské etapě, která vyvrcholila patnáctikilometrovým stoupáním na andorský vrchol Arcalís, se neztratil ani český jezdec Roman Kreuziger. Do cíle 220 kilometrů dlouhé trasy dojel na šestnáctém místě a v celkovém pořadí se při premiéře na takto náročném závodě posunul už na 21. pozici.

Meňšov je vítězem Vuelty z roku 2005, ale tehdy se z triumfu radoval až po dopingovém trestu pro Španěla Roberta Herase. V pondělí byl v závěru stoupání nejrychlejší ze sedmičlenné vedoucí skupiny, v níž nechyběli jeho největší soupeři v boji o zlatý trikot.

V úterý čeká cyklisty první den volna. Závod, z něhož v pondělí kvůli přípravě na mistrovství světa odstoupil vítěz tří etap Oscar Freire ze Španělska, vyvrcholí 23. září.

Výsledky - 10. etapa (220 km):
1. Meňšov (Rus.) 5:47:05, 2. Evans (Austr.), 3. S. Sánchez, 4. Beltrán, 5. Sastre (všichni Šp.), 6. Jefimkin (Rus.), 7. Piepoli (It.) všichni stejný čas, 8. Antón -7, 9. Mosquera, 10. Moreno (všichni Šp.) oba -33, ...16. Kreuziger (ČR) -1:37.
Průběžné pořadí:
1. Meňšov 39:41:51, 2. Jefimkin -2:01, 3. Evans -2:27, 4. Sastre -3:02, 5. Mosquera -4:35, 6. Sánchez -4:42, 7. Karpec (Rus.) -5:49, 8. Beltrán -5:56, 9. Piepoli -6:06, 10. Devolder (Belg.) -6:28, ...21. Kreuziger -14:15.