Sagan spurt na Tour de France prohrál. Nepříjemný pád skončil zlomeninou klíční kosti

Nice/Praha

Třetí etapu cyklistické Tour de France ovládl Australan Caleb Ewan, který v závěrečném hromadném spurtu porazil i hvězdného Slováka Petera Sagana. Žlutý trikot lídra uhájil Francouz Julian Alaphilippe.

Australan Caleb Ewan se raduje z triumfu ve třetí etapě Tour.

Šestadvacetiletý jezdec stáje Lotto-Soudal Caleb Ewan porazil po útoku ze zadních pozic v cílové rovince Ira Sama Bennetta a italského mistra Evropy Giacoma Nizzola, kterému v závěru 198 kilometrů dlouhé etapy pomáhal vytvořit pozici pro spurt i stájový kolega z NTT Roman Kreuziger.

Žlutý trikot lídra uhájil Francouz Julian Alaphilippe, jenž se do čela průběžného pořadí dostal v neděli. Dnes dojel v hlavním pelotonu a dál si drží náskok čtyř sekund před Adamem Yatesem.

Mapa 3. etapy 107. ročníku cyklistické Tour de France.

Ewan udělal vítězstvím velkou radost celé stáji, která v úvodních dvou etapách přišla po pádech už o dvě opory Němce Johna Degenkolba a Belgičana Philippa Gilberta. Ze závodu už musel odstoupit i Španěl Rafael Valls u týmu Bahrajn-McLaren.

Peter Sagan v zeleném dresu na Tour de France.

Dnes Tour skončila i pro Anthonyho Péreze, který si při pádu zlomil klíční kost. Francouzský cyklista přitom vyhrál úvodní dvě horské prémie a virtuálně se oblékl do puntíkatého dresu nejlepšího vrchaře, 70 kilometrů před cílem ale jeho naděje v jednom ze sjezdů skončily.

V čele hodnocení vrchařů tak nyní figuruje jeho krajan Benoit Cosnefroy. Zelený trikot bodovací soutěže si do čtvrté etapy oblékne Peter Sagan, jenž se dnes ve spurtu neprosadil a dojel pátý.

Profil 3. etapy 107. ročníku Tour de France.

V úterý dostanou v závěru příležitost vrchaři, čtvrtá etapa totiž vyvrcholí premiérovým horským dojezdem. Cíl 160,5 km dlouhé trasy pořadatelé umístili k horní stanici lanovky v zimním středisku Orciéres-Merlette ve výšce 1825 metrů nad mořem. Peloton na konci dne čeká 7,1 kilometru dlouhý výjezd s průměrným stoupáním 6,7 procenta.

Cyklistický závod Tour de France - 3. etapa: Nice - Sisteron (198 km):
1. Ewan (Austr,/Lotto-Soudal)5:17:42 hod.
2. Bennett (Ir./Deceuninck-Quick Step)
3. Nizzolo (It./NTT)
4. Hofstetter (Fr./Israel Start-Up Nation)
5. P. Sagan (SR/Bora-hansgrohe)
6. Theuns (Belg./Trek-Segafredo)
7. Bol (Niz./Sunweb), 8. Trentin (It./CCC)
9. Coquard (Fr./B&B Hotels-Vital Concept)