Rubriky:

Cyklistika

Ricco musí doživotně skončit, říká šéf italské cyklistiky

9. února 2011 10:42 - MILÁN

Italská cyklistická federace chce doživotní zákaz startů pro Riccarda Ricca, jenž se zřejmě kvůli nepovedenému pokusu o krevní doping ocitl v kritickém stavu v nemocnici. Vítěz tří etap na Giro d'Italia byl v neděli hospitalizován poté, co si podle italských médií doma prováděl transfuzi s vlastní krví, kterou předtím uchovával 25 dní v lednici. Lékaři uvedli, že mu selhaly ledviny a měl plicní embolii.

"Tohle se nedá omluvit. Pro vlastní dobro, kvůli své rodině i celé cyklistice musí Ricco skončit. Musí najít cestu z tohohle perverzního tunelu, v kterém uvízl, a znovu objevit sám sebe jako člověka," uvedl šéf italské cyklistiky Renato Di Rocco. "Je to extrémní poškození obrazu cyklistiky. Federace podnikne všechny potřebné kroky k tomu, aby se ochránila. Z morálního hlediska je to katastrofa," dodal.

"Zahrával si se smrtí"

Sedmadvacetiletého vrchaře podrobil kritice i bývalý mistr světa Paolo Bettini, jenž nyní vede italskou reprezentaci silničářů. "Zahrával si se smrtí. To se nedá tolerovat," řekl Bettini.

Ricca začala vyšetřovat italská policie a antidopingový výbor Italského olympijského výboru zahájil s jezdcem disciplinární řízení. Pokud se podezření potvrdí, přijde druhý muž Giro d'Italia z roku 2008 nejspíš o angažmá v nizozemské stáji Vacansoleil, kde je jen pár měsíců.

Ricco se vrátil k cyklistice loni v březnu po dvacetiměsíčním trestu za doping na Tour de France.

ČTK

Časová osa: Cyklistika