Cyklokrosaři Štybar i Nashová dojeli na úvod SP v Plzni třetí

16. října 2011 15:10 - PLZEŇ

Cyklokrosař Zdeněk Štybar vstoupil do nového ročníku Světového poháru třetím místem. V Plzni se ve finiši vedoucí trojice jezdců radoval Belgičan Sven Nijs, druhý dojel jeho krajan Kevin Pauwels. Mezi ženami si rovněž pro bronzovou medaili dojela Kateřina Nashová.

 

Petr Eret, ČTK

Po kuriózním začátku, při němž dal startér pokyn i přesto, že před pelotonem byla televizní kamera, se postupně v čele usadili dvojnásobný mistr světa z posledních dvou let Štybar a s ním Pauwels, kteří se dokázali odtrhnout skupince pronásledovatelů. V ní byl i legendární Nijs, ale dokázal včas zareagovat a sám si duo uprchlíků brzy dojel.

Všichni tři pak ve slunečném odpoledni na tvrdé plzeňské trati dobře spolupracovali a jejich náskok postupně narůstal. Bylo tak zřejmé, že pokud nepřijdou technické problémy, medaili budou mít všichni. Nijs s blížícím se koncem závodu takticky vyčkával a sledoval z bezprostřední blízkosti boj Štybara s Pauwelsem.

Domácí jezdec se pokusil dvakrát nasadit k trháku v předposledním kole, ale neuspěl. Ve stoupání na schodech těsně před cílem ještě Štybar vedl a jako první také nasedal na kolo, jenže Nijs ho v nájezdu do cílové rovinky dokázal předjet a vysílený Štybar před sebe pustil i Pauwelse.

"Chtěl jsem vyhrát, ale tak trochu školácká chyba mě odstrčila v pořadí dál. Nechal jsem tam Nijsovi asi 15 centimetrů místa a on se tam vešel. Vytlačil mě z té zatáčky a pak už stačilo mít na cílové rovince pár metrů k dobru, aby člověk vyhrál," řekl Štybar České televizi.

I když vyhrál ostřílený veterán, podle českého závodníka vypadal nejsilnějším jezdcem Pauwels. "Sven tam v závěru odpočíval a šetřil síly, takže byl na poslední kolo odpočatý, ale nejsilnější byl Pauwels," ocenil Štybar druhého jezdce celkového pořadí Světového poháru v minulé sezoně.

Sám se ještě necítil před závodem stoprocentně, i kvůli nucené kratší pauze v tréninku zaviněné zdravotními potížemi. "Kondice je ale lepší a lepší. A vidím, že od špičky nejsem daleko, takže už příště by to třeba mohlo vyjít," vyhlížel Štybar další závod příští neděli v Táboře.

Šimůnek dojel jedenáctý

Nejlepším ze zbývající osmičky Čechů ve startovním poli byl na jedenáctém místě Radomír Šimůnek, který na vítěze ztratil minutu a 39 vteřin. Až osmý dojel vítěz minulého ročníku Světového poháru Niels Albert z Belgie. Mistr světa z roku 2009 ovšem patřil k jezdcům, kteří nejvíce doplatili na nepovedený start závodu, po jeho skončení byl hodně nazlobený a protestoval u rozhodčích.

"Já byl úplně na druhé straně, ale podle pravidel nemá nikdo půl minuty před startem být před závodníky. Kluci před kameramanem neměli vůbec vystartovat a rozhodčí nás měli okamžitě zavolat zpátky," přitakal vítězný Nijs. "Stalo se mi to už jednou při Světovém poháru v belgickém Hooglede-Gits, ale tam následoval automaticky druhý start. Být já na druhé straně, ani bych neodstartoval," dodal Nijs.

Štybar podle svého vyjádření sice situaci přesně neviděl, ale souhlasil s vítězným Nijsem. "Start by se měl za těchto okolností opakovat," připustil Štybar.

Mezi ženami zvítězila Američanka Katherine Comptonová s náskokem 18 vteřin před obhájkyní celkového prvenství Nizozemkou Sanne van Paassenovou. Nashová byla o dalších sedm sekund zpět.

Třiatřicetiletá Nashová po třetím z šesti kol přivedla do cíle skupinku čtyř závodnic, v níž byla vedle medailistek ještě Nizozemka Daphny van den Brandová. V dalším kole však všem ujela pozdější vítězka Comptonová a začal boj o druhé místo.

Ještě kolo před cílem ztrácela Nashová na Van Paassenovou jen dvě vteřiny, ale nakonec se musela stejně jako loni v Plzni spokojit s bronzem. Z dalších domácích závodnic si vedla nejlépe Pavla Havlíková, jež dojela osmá se ztrátou téměř minuty a půl.

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Plzni:
Muži: 1. Nijs 1:06:08, 2. Pauwels (oba Belg.) stejný čas, 3. Štybar (ČR) -3, 4. Mourey (Fr.) -37, 5. Vantornout -38, 6. Meeusen -41, 7. Aernouts -43, 8. Albert (všichni Belg.) -55, 9. Chainel (Fr.) -1:03, 10. Powers (USA) -1:26, 11. Šimůnek -1:39, ...29. Zlámalík -3:07, 31. Hník -3:16, 34. Bambula -3:27, 36. Kyzivát -3:34, 37. Dlask -3:38, 38. Kášek -3:46, 54. Mlynář (všichni ČR) -2 kola.
Ženy: 1. Comptonová (USA) 40:37, 2. Van Paassenová (Niz.) -18, 3. Nashová (ČR) -27, 4. Van den Brandová (Niz.) -43, 5. Wymanová (Brit.) -1:16, 6. Dombroská (USA) -1:22, ...8. Havlíková -1:28, 19. Mikulášková -3:47, 33. Hlubinková -6:33, 36. Kuntová -1 kolo, Šulcová (všechny ČR) nedojela.
ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.