Roglič ustál útok na červený dres a dál vede Vueltu, etapu vyhrál Storer

Australský cyklista Michael Storer vyhrál po samostatném úniku horský dojezd náročné sedmé etapy Vuelty. Červený dres lídra těsně uhájil Slovinec Primož Roglič, před útočícím Rakušanem Felixem Grossschartnerem vede po dnešku v průběžném pořadí o osm sekund.

Červený dres lídra Vuelty těsně uhájil Slovinec Primož Roglič

Storer zvítězil po nástupu ze skupiny uprchlíků 152 km dlouhou etapu z Gandie na vrchol Balcón de Alicante s celkem šesti horskými prémiemi. Po náročném závěrečném výjezdu, v němž museli cyklisté překonat pasáž se čtrnáctiprocentním stoupáním, dojel s náskokem 21 sekund před domácím Carlosem Veronou. Grossschartner, jenž rovněž jel v úniku, obsadil sedmé místo s odstupem 1:32 minuty za vítězem.

"Tohle byl můj cíl, vyhrát tady etapu," radoval se po nejcennějším etapovém vavřínu v kariéře Storer. "Teď si budu muset vytyčit nový cíl," dodal čtyřiadvacetiletý jezdec stáje DSM.

Roglič hrozbu ztráty průběžného vedení v závěru zažehnal. Do cíle dojel ve skupince s dalšími favority na celkové umístění na 16. příčce, za Storerem zaostal o 3:33 minuty. Na třetí místo pořadí klesl domácí Enric Mas, který dojel hned za Slovincem.

"Dneska to pro mne bylo supernáročné a už od prvního stoupání jsme jeli nadoraz. Pak už to bylo jen čekání, až projedu cílovou čárou. Dělo se toho docela dost a myslím, že v příštích dnech můžeme čekat další útoky," uvedl vítěz dvou předchozích ročníků Roglič.

Závod dnes skončil pro španělského veterána Alejandra Valverdeho. Jednačtyřicetiletý vítěz Vuelty z roku 2009, jenž po šesti etapách ztrácel na průběžném čtvrtém místě 41 sekund na Rogliče, útočil 43 kilometrů před cílem ve sjezdu a po tvrdém pádu doklouzal až do štěrku. Lídr stáje Movistar po ošetření se ještě vrátil na kolo, brzy ale svůj pokus pokračovat vzdal.

Čeští cyklisté dojeli s velkou ztrátou na konci pelotonu. Jan Hirt nabral na 154. místě manko 26:57 minuty, Zdeněk Štybar o osm příček za ním ztratil 28:28 a Josef Černý dojel na 174. místě půl hodiny po vítězi.