Rubriky:

Cyklistika

Cyklisty na Tour de France 2014 čeká jen jedna časovka

23. října 2013 13:44 - Paříž

Cyklistická Tour de France příští rok odstartuje v Leedsu a uvidí jen jednu časovku. Jezdce čeká během 101. ročníku slavného závodu 3656 kilometrů a vedle Velké Británie a Francie zavítá peloton v rámci 100. výročí začátku první světové války i na dlažební kostky do Belgie.

 

Laurent Rebours, ČTK/AP

Tour začne 5. července a do Paříže dorazí o 22 dní později. Cyklisté stejně jako v roce 2012, kdy triumfoval Brit Bradley Wiggins, překonají 25 stoupání v Alpách, Pyrenejích a Vogézách. Nechybějí výjezdy na Hautacam (1560 m) a Tourmalet (2115).

Zejména na desátou etapu se startem v Mylhúzách a cílem v La Planche des Belles jsou organizátoři pyšní. Doufají totiž, že peloton se na šesti vrcholcích roztrhá a favorité budou muset osamoceni bojovat mezi sebou. "Je to opravdová horská etapa," řekl ředitel závodu Christian Prudhomme na slavnostním představení trasy závodu v Paříži.

Nevyzpytatelné kostky a úzké silničky čekají na cyklisty v páté etapě mezi Ypres a Arenbergem Porte du Hainaut. "Nejistota je součástí závodění, nechceme, aby byly výsledky předem jasné. A když už pojedeme v severní Francii, bylo by nesmyslné se dlážděným cestám vyhnout," přidal Prudhomme.

Letošní vítěz Brit Chris Froome však nadšení z 15 kilometrů na riskantním povrchu nesdílí. "Ukažte mi jezdce, který má rád kostky," prohlásil. "Moc se mi to nelíbí, je to loterie. Snadno tam dojde k pádům a defektům. Mechanické problémy by o výhře na Tour rozhodovat neměly," dodal.

Právě jízda skrz Ypres bude jednou z připomínek 100. výročí začátku první světové války. Další čeká peloton například u Verdunu, kde během desetiměsíčních bojů v roce 1916 zemřelo na obou stranách asi 700 tisíc vojáků.

Jediná časovka, která je oblíbenou disciplínou letošního vítěze Tour Brita Chrise Froomea, se pojede v předposlední etapě. Navíc 54 kilometrů v okolí Bergeracu bude poctou bývalému španělskému cyklistovi Miguelu Indurainovi, který si v časovce na stejném místě v roce 1994 výrazně pomohl k předposlednímu z pěti celkových triumfů v řadě, které na Tour dobyl.

ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.