Na Tour se měnilo pořadí. Do čela jde největší favorit

První kopcovitá etapa zahýbala pořadím ve 104. ročníku cyklistické Tour de France. Do čela se dostal Brit Christopher Froome, který dojel v pátém pokračování třítýdenního závodu třetí za vítězem Fabiem Aruem z Astany a Danem Martinem z Quick-Stepu, a dosavadního lídra, krajana a týmového kolegu Thomase, přeskočil o 12 sekund.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Fabio Aru se stal vítězem 5. etapy 104. ročníku Tour de FranceVideo: sntv

Sestřih 5. etapy cyklistického závodu Tour de France

Pátá etapa byla první horskou a 2,2 km před cílem na La Planche des Belles Filles nastoupil Aru. Po 160,5 kilometru protnul pásku o 16 vteřin před Martinem, Froome ztratil další čtyři sekundy, ale ze žlutého trikotu vysvlékl kolegu z týmu Sky Gerainta Thomase.

Britský favorit Froome, jenž slavil celkový triumf na Tour třikrát za poslední čtyři roky, vede průběžné pořadí před Thomasem o 12 sekund, dnešní hrdina Aru se posunul na třetí příčku.

Z českých jezdců skončil nejlépe na 33. místě debutant Ondřej Cink, jenž na Arua ztratil dvě minuty. Hned za Cinkem dorazil Roman Kreuziger. Zdeněk Štybar nabral manko téměř jedenácti minut.

"Zaútočil jsem, abych viděl, kdo se mnou pojede. Sky byli do té doby hodně rychlí. Pak už jsem do finiše dal úplně všechno a jsem šťastný, že to klaplo. Posledních 300 metrů jsem ale trpěl," přiznal Aru.

Velkou motivací pro něj bylo vítězství Vincenza Nibaliho na stejném místě před třemi lety. "Vyhrál jsem už etapy na Giru a Vueltě, jen z Tour mi chyběla. Vincenzo je kamarád, a když jsem sledoval jeho triumf na videu, pomohlo mi to. Věděl jsem, jak kopec jet," dodal jezdec Astany.

Froome si užíval známé pocity ve žlutém trikotu. "Ale do konce Tour je daleko," připomněl. "Udělal jsem chybu, že jsem Arua nechal takhle ujet. Už na Dauphiné ukázal, že je ve skvělé formě, a dnes to potvrdil," doplnil.

Po první horské etapě nabídne ta čtvrteční opět příležitost sprinterům. Šestý den zavede peloton z Vesoulu do Troyes, cyklisty čeká 216 kilometrů. Ve startovním poli už chybí slovenský mistr světa Peter Sagan, jenž byl diskvalifikován po úterním spurtérském souboji s Markem Cavendishem, po kterém Brit spadl do ochranné bariéry. Při pádu si zlomil lopatku a musel z Tour odstoupit.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 5. etapa (Vittel - La Planche des Belles Filles, 160,5 km):
1. Aru (It./Astana) 3:44:06,