Cyklista Landis si stěžuje, že neměl šanci se obhájit

8. srpna 2006 11:56 - NEW YORK

Floyd Landis, který měl po vítězství na Tour de France pozitivní dopingový test na testosteron, kritizoval přístup cyklistických a antidopingových funkcionářů. V rozhovoru pro americký deník USA Today si postěžoval, že mu jejich chování zabránilo v plnohodnotné obhajobě.

Hlavní problém podle něj spočíval v tom, že se novináři o pozitivním výsledku jeho testu dozvěděli dříve než on sám. "Lidé provádějící testy se neřídili svými vlastními pravidly a protokoly a zveřejnili to dříve, než jsem měl šanci zjistit, co se děje. Byl jsem přinucen komentovat tuto záležitost, než jsem se seznámil se všemi fakty," uvedl Landis, který poskytl rozhovor i americkým televizním stanicím.

Třicetiletý Američan se hájil, že má hladinu testosteronu zvýšenou přirozeně. Výsledky testů však ukazují, že se takové množství mužského hormonu dostalo do jeho těla z vnějšího zdroje.

Vítěz Tour de France, jenž zřejmě o triumf přijde, i nadále trvá na své nevině. "Na Tour de France jsem byl testován osmkrát, čtyřikrát před osudnou etapou a třikrát po ní. Jenom jeden test byl pozitivní. Nikdo, kdo má zdravý rozum, by si nevzal testosteron jenom jednou. Tak to nefunguje," uvedl Landis.

Dnes navíc napadl pracovníky laboratoře, kteří jeho vzorek analyzovali. Podle něj se dopustili závažných chyb a porušení pravidel. "Mohu dokázat, a to také udělám, že lidé v laboratoři nebyli objektivní," řekl BBC. Personál podle Landise totiž měl přístup ke jménům vzorků. "Uvidíte, že tím jednoznačně porušili pravidla. Testy musejí být prováděny absolutně anonymně," tvrdil.

Na cyklistiku nezanevřel ani po svém vyloučení ze stáje Phonak a s vyhlídkou na dvouletý trest. "Potkalo mě něco špatného, ale cyklistika je nejkrásnější sport na světě. Chci se jí věnovat dál," dodal.

ČTK

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: