Rubriky:

Cyklistika

Na startu Gira d'Italia v Jeruzalémě bude i Froome

29. listopadu 2017 19:29 - Milán

Při premiérovém startu cyklistického Gira d'Italia mimo Evropu nebude v příštím roce chybět ani hvězdný Brit Chris Froome. Vítěz letošní Tour de France i Vuelty při dnešní prezentaci trasy 101. ročníku v Miláně prostřednictvím videonahrávky oznámil, že se pokusí zkompletovat triumfy z Grand Tours. Na Giru startoval dosud jen dvakrát, naposledy v roce 2010, kdy byl diskvalifikován. O rok dříve obsadil 36. místo.

 

Foto: Reuters - Eric Gaillard

Příští Giro láká na start v Jeruzalémě, těžká stoupání na Etnu či Zoncolan a celkem 44,2 kilometru časovek. První z 21 etap je na programu 4. května, po třech dnech na izraelském území se bude na italské půdě poprvé závodit ve čtvrté etapě se startem v Catanii na Sicílii a Giro vyvrcholí 27. května v Římě. Jezdci absolvují celkem 3546 kilometrů.

První individuální časovka bude na programu hned první den v délce 9,7 km, následovat budou rovinaté etapy z Haify do Tel Avivu a Beer Ševy do Eilatu. Na Etnu vyšplhá peloton v šesté etapě, na Zoncolan při stoupání až 22 procent ve čtrnácté, horských dojezdů bude celkem osm. Podruhé pojedou cyklisté proti chronometru po druhém dnu volna 22. května, tentokrát 34,5 km.

Pořadatelé zveřejnili trasu v přítomnosti obhájce prvenství Toma Dumoulina z Nizozemska, dvojnásobných vítězů Gira Vincenza Nibaliho z Itálie a Alberta Contadora ze Španělska, jenž letos ukončil kariéru.

Froome se pokusí napodobit Francouze Bernarda Hinaulta, který jako poslední vyhrál v letech 1982 a 1983 všechny tři závody Grand Tours za sebou. Dosud pouze šest cyklistů dokázalo každý závod vyhrát alespoň jednou. Froome ovládl čtyři z posledních pěti ročníků Tour de France a letos po třech druhých místech k tomu přidal i triumf na Vueltě.

"V Itálii jsem tři roky žil, když jsem začínal profesionální dráhu. A když mám teď příležitost se vrátit na Giro v pozici, v jaké jsem teď, a mám takovouhle možnost (zkompletovat triumfy z Grand Tours), svým způsobem by se tím mohl uzavřít kruh," řekl Froome.

ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika