Živě

Jaroš se pod Lhoce konečně dočkal materiálu a hned letěl vzhůru

22. dubna 2011 13:37 - PRAHA

Vztek rostl den za dnem. Radek Jaroš v základním táboře pod Mt. Everestem a Lhoce čekal téměř týden na zpožděný materiál a jeho nálada před útokem na čtvrtý nejvyšší vrchol světa postupně klesala k bodu mrazu. Dočkal se v úterý navečer a ještě v noci vyrazil na aklimatizační výstup do druhého postupového tábora.

 

www.radekjaros.cz

Jaroš během nekonečných hodin čekání trefně přejmenoval základní tábor pod Everestem na Alcatraz. „Loni jsem měl možnost vidět ho na vlastní oči. A na téhle expedici si zatím připadám jako v tomhle slavným vězení. Pořád jenom lezu z díry, kde mám stan, a koukám na morénu, jestli nejdou jaci s mým materiálem? Za den dvacetkrát. Tak dokurvenej servis jsem ještě nezažil,“ popisoval Jaroš ubíjející čekání.

Horolezec z Nového Města na Moravě dorazil do base campu minulý čtvrtek a bez sudů s materiálem mohl zapomenout na původní plán začít okamžitě s budováním výškových táborů. „Ani ve zlým snu by mě takový scénář nenapadl. Navíc je pořád krásné počasí, CII by stál úplně s přehledem. Což je o to horší, že Lhoce je vysoký kopec a potřebuje čas,“ štvalo Jaroše.

Až v úterý večer se český horolezec, jenž má na kontě jedenáct osmitisícových vrcholů, dočkal. Jeden sud na jačích hřbetech sice chyběl, Jaroš nicméně okamžitě začal s přípravami na cestu vzhůru. Budíček ve dvě hodiny ráno a v 10:30 již stál na místě druhého výškového tábora CII bezmála kilometr a půl výšky nad základním táborem. „Snad nechcípnu. Nad šest tisíc metrů byla šílená vichřice,“ vzkázal prostřednictvím sms.

V CII Jaroš přespal a ve čtvrtek sestoupil zpět do základního tábora. „V noci bylo -20 stupňů, ale šlo to. Horší bylo, že jsem vyčerpaný a ve vichřici nebyl s to udělat pořádnou plošinu na stan a nevyspal jsem se. V deset hodin jsem ale byl dole v základním táboře. Teď mě čeká odpočinek, třídění věci, zapojení elektriky… a plzeň a slivovice. A chystání se na cestu do CIII. Po vichřici se zdá, že nad CII ještě nikdo neoperuje,“ doplnil Jaroš.

pn, Sport.cz

Časová osa: Expedice Lhoce 2011

Filtr článků - Expedice Lhoce 2011