Rubriky:

Ostatní

FIS vyhlásila v Liberci nulovou toleranci dopingu

16. února 2009 16:25 - LIBEREC

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) vyhlásila při mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci nulovou toleranci dopingu. Nový antidopingový program má být při tuzemském šampionátu nejrozsáhlejší v historii vrcholných akcí s výjimkou zimních olympijských her. Připraveny jsou kontroly medailistů i náhodné krevní testy běžců a sdruženářů před závody.

Kontroly bude provádět agentura PWC, jež připravila zhruba 450 mimosoutěžních testů, dalších asi 120 bude po závodech. Těchto testů se ujme Český antidopingový výbor, který musí zkontrolovat nejlepší čtyři lyžaře plus další dva náhodně vybrané závodníky.

Mimosoutěžní testy bude FIS provádět ve spolupráci s komisaři Mezinárodní antidopingové agentury (WADA), jako tomu bylo před posledními třemi světovými šampionáty a dvěma olympijskými hrami. Před libereckými závody už FIS a WADA provedly od 1. února 430 testů moči a na krevní doping.

FIS vložila do antidopingového programu v této sezoně už 1,5 milionu švýcarských franků, téměř třicet milionů korun. Je to o dvě třetiny víc než v minulé sezoně. Dosud bylo provedeno 224 kontrol moči a 1029 krevních testů u běžců na lyžích, u sdruženářů 15 testů moči a 83 krevních.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní