Světový pohár ve skocích na lyžích v Harrachově byl zrušen

1. prosince 2006 13:08 - HARRACHOV

Světový pohár ve skocích na lyžích v Harrachově byl kvůli vysokým teplotám a nedostatku sněhu zrušen. Rozhodli o tom v pátek pořadatelé a oficiálně to oznámili zástupcům Mezinárodní lyžařské federace FIS. Dva závody na velkém můstku se měly konat příští víkend.

 

Sport.cz

Zástupci FIS se pokoušejí vymyslet náhradní řešení, diskutují rovněž s pořadateli závodu Světového poháru v Lillehammeru, kde se mají konat dva závody SP tento víkend. Ani v Norsku však nepanují dobré podmínky, dnešní trénink na odpolední kvalifikaci byl vinou silného větru zrušen. Existuje také množnost přesunout původně harrachovský podnik na jiné místo do Skandinávie.

"Co se dá dělat, těžko se k tomu něco říká," pravil v rozhovoru pro ČTK ředitel organizačního výboru Otakar Jiroutek. S výjimkou sněhu byli na závod pořadatelé kompletně připraveni. "Nic nám nechybělo, všechno jsme měli, jen ten sníh," litoval. Závod byl proti této možnosti pojištěn, ztráty tudíž nebudou tak zdrcující.

Termín se měnit nebude

Termín harrachovským pořadatelům vyhovoval, tudíž ho do dalších let nehodlají měnit. "Zatím všechny 'Svěťáky' vyšly, je to poprvé," vysvětloval Jiroutek. "Je to dobrý termín, protože v sezoně je přetlak na závody," povídal. S vedení FIS mají předjednáno, že i v dalších sezónách se o tento termín budou ucházet.

V příští sezoně však v rámci oslav 100 let harrachovského klubu uspořádají lety na lyžích v polovině ledna 2008. "Ještě to ale není odsouhlasené," upozornil Jiroutek. Vedení skokanského úseku FIS o nové termínové listině bude jednat v červnu.

Vinou absence sněhu byly závody Světového poháru v Harrachově zrušeny poprvé v historii. V letech 1997 a 1999 nepovolil skákat silný vítr, kvůli němuž byl zrušen i jeden závod na MS v letech v roce 1992. V sezóně 1998 byl v Harrachově vinou teplého počasí zrušen závod Světového poháru v severské kombinaci.

Teplé počasí je v celé Evropě

"Je to od roku 1999 poprvé, co musíme závod odvolat. Ale teplé počasí je v celé Evropě, s tím nic nenaděláme," uvedl v tiskové zprávě starosta Harrachova Tomáš Ploc. V budoucnu bude krkonošské středisko usilovat o přidělení dalších závodů Světového poháru. "V roce 2008 bychom rádi získali lety na lyžích," potvrdil Ploc.

Letošní lyžařské začátek sezony je nejhorší za mnoho posledních let. Kvůli nedostatku sněhu v celé Evropě byly zrušeny nebo přeloženy již desítky závodů, problémy se dotkly již celkem čtrnácti Světových pohárů.

"Je to velká škoda, že se zrovna doma skákat nebude," litoval nejlepší český skokan Janda, který loni nedělní závod SP v Harrachově vyhrál. "Snad se najde alespoň nějaké náhradní řešení a bude se skákat jinde," doufal.

Další závod Světového poháru v Harrachově by se měl konat od 27. a 28. ledna 2007, kdy by můstek a běžecké tratě měly patřit sdruženářům.

Přehled zrušených závodů SP v lyžování na území ČR:
13. prosince 1997 - SP ve skoku na lyžích (Harrachov) - vítr
7. ledna 1998 - SP v běhu na lyžích (Nové Město na Moravě) - teplo
12. a 13. února 1998 - SP v severské kombinaci (Harrachov) - teplo
19. a 20. prosince 1998 - SP ve skoku na lyžích (Liberec) - teplo (přesunuto do Harrachova)
6. února 1999 - SP ve skoku na lyžích (Harrachov) - vítr
9. a 10. prosince 2000 - SP ve skoku na lyžích (Liberec) - teplo
12. ledna 2003 - SP ve skoku na lyžích (Liberec) - vítr
13. a 14. prosince 2003 - SP ve sjezdovém lyžování žen (Špindlerův Mlýn) - teplo
21. února 2004 - SP v severské kombinaci (Liberec) - vítr
12. ledna 2005 - SP v běhu na lyžích (Karlštejn) - teplo (přesunuto do Nového Města)
22. ledna 2005 - SP v severské kombinaci (Liberec) - vítr
9. a 10. prosince 2006 - SP ve skoku na lyžích (Harrachov) - teplo.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.