Neumannová doběhla v Cogne na klasické desítce pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová skončila v závodu Světového poháru na 10 kilometrů klasickou technikou v italském Cogne na pátém místě. Česká reprezentantka dnes ztratila více než minutu na Finku Virpi Kuitunenovou, která vyhrála na této trati i předchozí díl seriálu na domácí půdě v Kuusamu, kde byla Neumannová čtvrtá.

Kateřina Neumannová.

Tentokrát Kuitunenová o půl minuty porazila Slovinku Petru Majdičovou. Třetí skončila další Finka Aino Kaisa Saarinenová, od níž Neumannovou dělilo třináct vteřin. Závod se nevydařil norské obhájkyni celkového triumfu ve Světovém poháru Marit Björgenové, která obsadila až sedmnáctou pozici.

Björgenová tak přišla o vedení v průběžném pořadí seriálu, do jehož čela se dostala dnešní vítězka Kuitunenová. Neumannová je čtvrtá se ztrátou 120 bodů na vedoucí pozici.

Žádná další Češka dnes nebodovala: Helena Erbenová obsadila 55. příčku a Kamila Rajdlová se na start nepostavila. Do elitní třicítky se znovu prosadila česká lyžařka v rakouských barvách Kateřina Smutná, která skončila čtyřiadvacátá.

V závěru nestačila ještě na Polku

Neumannová závod rozbíhala o něco pomaleji než její konkurentky, na mezičase po 3,25 kilometru byla sedmá. Pak se však začala posunovat vzhůru a dva a půl kilometru před cílem byla čtvrtá se ztrátou sedmi vteřin na Saarinenovou. Na stupně vítězů se však v samém závěru protlačit nedokázala a o tři vteřiny ji nakonec porazila ještě Polka Justyna Kowalczyková.

Kuitunenová v Cogne potvrdila suverenitu z domácího závodu a deklasovala všechny soupeřky. Dlouho s ní držela krok Majdičová, která ještě ve dvou třetinách trati ztrácela jen 9,4 sekundy. Seveřanka ji však drtivým závěrem jasně porazila.

Další závod čeká běžkyně v sobotu ve francouzském La Clusaz, kde je na program volná patnáctka s hromadným startem.

Výsledky - 10 km klasicky:
1. Kuitunenová (Fin.) 26:44,5, 2. Majdičová (Slovin.) -32,1, 3. Saarinenová (Fin.) -50,2, 4. Kowalczyková (Pol.) -1:00,2, 5. Neumannová (ČR) 1:03,3, 6. Skofterudová (Nor.) -1:12,9, 7. Artěmovová (Rus.) -1:16,2, 8. Roponenová (Fin.) -1:18,8, 9. Ševčenková (Ukr.) -1:20,2, 10. Šmigunová (Est.) -1:22,0, ...55. Erbenová (ČR) -3:03,1.