Nyman vyhrál překvapivě sjezd SP ve Val Gardeně před Cuchem

VAL GARDENA

Steven Nyman se stal překvapivým vítězem sjezdu Světového poháru ve Val Gardeně. Čtyřiadvacetiletý Američan zaskočil na legendární sjezdovce Saslong všechny favority a Švýcara Didiera Cuche, který vyhrál oba zdejší tréninky, porazil o pouhé dvě setiny sekundy. Třetí místo obsadil Fritz Strobl z Rakouska.

Náročnou 3446 metrů dlouhou trať, která je navíc kvůli tenčí sněhové pokrývce hrbolatější než v jiných sezonách, absolvoval Nyman průměrnou rychlostí přes 106 kilometrů za hodinu za 1:56,52 minuty. Na stupně vítězů v prestižním seriálu se prosadil podruhé v kariéře, před čtrnácti dny dojel třetí ve sjezdu v Beaver Creeku.

K závodu nastoupil i český reprezentant Petr Záhrobský, který obsadil 48. místo. Za vítězným Američanem zaostal o 4,51 sekundy.

Nyman, jenž středeční úvodní trénink po pádu nedokončil, byl ze svého výkonu nadšený. "Tohle je nejspíš ten nejkrásnější vánoční dárek, jaký jsem mohl dostat," radoval se v cíli se širokým úsměvem na tváři. "Když jsem projel cílem, nevěřil jsem, že bych mohl vyhrát. Věděl jsem ale, že jsem zajel dobrou jízdu a byl jsem spokojený, že jsem předvedl, na co jsem měl," dodal.

Americký úspěch podtrhl čtvrtým místem Marco Sullivan, který skončil čtvrtý. Od stupňů vítězů ho dělila jediná setina. Jeden z favoritů Bode Miller, vítěz pátečního superobřího slalomu, udělal v dolní pasáži chybu a z vedoucího místa na mezičase se propadl na 14. příčku. Smůla dál v sezoně pronásleduje olympijského vítěze Antoina Deneriaze, který po jednom ze skoků ztratil lyži a předčasně skončil.

V roli předjezdce se s fanoušky oficiálně rozloučil italský lyžař Kristian Ghedina, jenž po minulé sezoně ukončil kariéru. Sedmatřicetiletý showman se na trať vydal přesně 17 let poté, co na stejné sjezdovce obsadil při svém debutu v seriálu třetí místo. S přesně stejným vybavením, které ho při premiéře v roce 1989 dovedlo poprvé v kariéře na stupně vítězů, předvedl nadšeným divákům při skocích i dvě roznožky, kterými se proslavil.

Výsledky - sjezd:
1. Nyman (USA) 1:56,52 min., 2. Cuche (Švýc.) -0,02, 3. F. Strobl (Rak.) -0,43, 4. Sullivan (USA) -0,44, 5. Osborne-Paradis (Kan.) -0,46, 6. Svindal (Nor.) -0,52, 7. Büchel (Licht.) -0,55, 8. Maier (Rak.) -0,64, 9. Jerman (Slovin.) -0,70, 10. Buder (Rak.) -0,76.