Záhrobská: Na vítězství jsem nemyslela, lépe to sjet nešlo

8. ledna 2007 10:36

Skvělý víkend prožila ve slovinské Kranjské Goře Šárka Záhrobská. Čtvrteční úspěch v Záhřebu ji v sobotu nakopnul k nejlepšímu výkonu v kariéře v obřím slalomu a v neděli česká lyžařka korunovala úspěšnou misi druhým místem ve slalomu. "Po druhém kole jsem cítila, že jsem vážně na víc neměla," líčila Záhrobská v rozhovoru pro Právo.

O víkendu jste zajela fantasticky obří slalom i slalom, to vás tak povzbudil čtvrteční úspěch v Záhřebu?
Určitě, každý úspěch vás nakopne, pomůže vám si víc věřit a dostat se do lepší pohody.

Při slalomu jste excelentně zvládla obě kola, což se vám předtím příliš nedařilo. Byly ty jízdy optimální, nebo byste i na nich našla nějaké chyby?
Já dám hodně na pocit a po druhém kole jsem cítila, že jsem tady vážně na víc neměla. Lépe to sjet prostě nešlo.

Co jste si říkala před druhým kolem? Chtěla jste udržet umístění na stupních vítězů nebo jste pomýšlela i na atak první pozice?
Snažila jsem se o tom nepřemýšlet a jet stejně jako v Záhřebu, kde jsem byla po prvním kole čtrnáctá a zlepšila se na třetí místo. Prostě jsem chtěla jet naplno.

Ale před vámi vypadly favoritky, Švédka Pärsonová a Rakušanka Zettelová. Ani to vás nenahlodalo, abyste jela přece jen opatrněji?
Když jsem na startu, tak vidím první desítku, pak už se soustředím na sebe, takže jsem vůbec nevnímala, že Anja Pärsonová nedojela. Zettelová vypadla těsně přede mnou, takže jsem to samozřejmě zaregistrovala, ale stejně jsem nevěděla, kde udělala chybu. To vás stejně nesmí rozhodit, musíte se soustředit sami na sebe.

Jak jste v cíli prožívala jízdu po prvním kole vedoucí Schildové? Byly to nervy?
Ani ne, já jsem byla naprosto spokojená, věděla jsem, že jsem udělala všechno, co jsem mohla. Marlies měla po prvním kole náskok téměř půl vteřiny, věděla jsem, že můžu jet rychleji než ona, ale nevěřila jsem, že bych stáhla půl vteřiny. Na vítězství jsem nemyslela, radovala jsem se z druhého místa.

Schildová vládne slalomům suverénně, co vám chybí k tomu, abyste porážela i ji?
Vyhrává opravdu dost, ale i ona dělá chyby, třeba jako v Semmeringu šest branek před cílem. V prvním kole mi teď dala čtyři desetiny, ve druhém dvě, to zas tak suverénní není. Má formu, věří si, ale není neporazitelná.

Na stupních jste se Slovenkou Zuzulovou měly česko-slovenskou převahu. Co jste si říkaly?
Známe se, ale ne nějak blízce, takže jsme si jen poblahopřály. Je to fajn, že se to takhle sešlo, ale pro mě je to soupeřka, jako by byla z Rakouska nebo Švýcarska.

Po nabitém týdnu teď máte chvíli oddech, dopřejete si oslavu?
Určitě si prodloužíme večeři a připijeme si. Každý úspěch se přece musí oslavit. V pondělí mám volný den, pak jedeme do Zauchensee na další závody Světového poháru.

Jen váš oblíbený slalom se jede až na mistrovství světa. Ale sobotní obří slalom vám ukázal, že můžete sbírat úspěchy i v něm.
Jasně, mně to zase tolik mrzet nemusí, jsou slalomářky, co nejezdí žádné jiné disciplíny. Já přidala super-G a kombinaci, takže mě čeká Zauchensee i Cortina. Během závodů budu trénovat i slalom.

V sobotním obřím slalomu jste si životní výsledek zlepšila o 16 míst. Překvapila jste sama sebe, nebo jste věděla, že můžete do desítky i v obřáku?
Já se v tréninku cítila velmi dobře, věděla jsem, že na to mám, i když předtím v Semmeringu jsem to nepředvedla. Tady jsem nejela druhé kolo moc uvolněně, přeci jen nervy pracovaly, nechtěla jsem to promarnit. Ale sedmé místo je určitě velký skok, protože předtím jsem vždycky sbírala jen pár bodů na konci třicítky. Konečně to vyšlo dopředu!

Váš otec říká, že je důležitější Světový pohár než blížící se mistrovství světa. Vnímáte to také tak?
Já mistrovství světa zatím vůbec nevnímám, nedávám si dlouhodobé cíle. Teď přemýšlím jen nad závody v Zauchensee, kde pojedu superkombinaci a super-G.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.