Boe zničil všechny soupeře. Po rekordním šestnáctém triumfu má všechny glóby

Oslo

Excelentní Johannes Thingnes Boe završil životní sezónu už šestnáctým vítězstvím, čímž vylepšil už tak historicky rekordní bilanci ve Světovém poháru biatlonistů. Prvenství v závodě na 15 km s hromadným startem doma na Holmenkollenu zajistilo celou zimu dominující norské ikoně i zisk posledního malého křišťálového glóbu. Jediný Čech na startu Michal Krčmář napsal tečku 22. místem.

Johannes Thingnes Boe na ilustračním snímku.

Norský šampion měl velký křišťálový globus za celkový triumf zajištěný už před MS, po něm přidal do sbírky i všechny čtyři malé za jednotlivé disciplíny. Jeho starší bratr T. Boe ovládl SP v sezoně 2010/11, pak následovalo sedm let kralování Francouze M. Fourcadea a nyní se vrací na trůn Boe. Už je to 25letý Johannes.

Při čisté střelbě běžecky famózního J. Boea nebylo o vítězi pochyb, takže i na předměstí Osla, stejně jako v Novém Městě na Moravě a Ruhpoldingu, vyhrál všechny závody jednoho dílu pohárového seriálu. Už jen skutečnost, že z 25 závodů sezony jich šestnáct vyhrál a v dalších třech stál na stupních vítězů, jasně dokládá Norovu dominanci. Při závěrečném závodě sezony mu dělali společnosti na stupních vítězů dva Němci.

Krčmář vleže chyboval jen jednou a v polovině závodu se držel na dohled elitní desítky, jenže při deseti ranách vstoje hned třikrát minul terč a nakonec z toho byla až 22. příčka v cíli a 21. místo celkově ve Světovém poháru.