Klaebo a Fallaová ovládli úvodní sprinty, čeští lyžaři nebodovali

Norští favorité Johannes Hösflot Klaebo a Maiken Caspersen Fallaová vyhráli ve finském středisku Ruka sprinty klasickou technikou, které zahájily Světový pohár v běhu na lyžích. Češi na body nedosáhli, z osmi reprezentantů nepostoupil z kvalifikace žádný.

Maiken Caspersen Fallaová z Norska se raduje z výhry v Ruce.

Olympijský šampion z Pchjongčchangu Klaebo malý křišťálový glóbus za sprinterské hodnocení obhajuje, kromě toho i velký za celkové prvenství. Dnes vyhrál rekordní 17. sprinterský závod seriálu, a to s náskokem více než čtyř sekund před krajanem Paalem Golbergem.

Fallaová si v Ruce doběhla pro jubilejní 20. sprinterský triumf a na druhém místě historické tabulky vyrovnala Slovinku Petru Majdičovou. Dvakrát více výher má norská legenda Marit Björgenová. Vítězka sprinterské klasifikace z minulé sezony Švédka Stina Nilssonová doběhla dnes pátá.

Z českých běžců měl ke čtvrtfinálové účasti nejblíže Michal Novák, jehož na 1,4 km dlouhé trati dělilo od třicátého místa sedm pozic a 1,17 sekundy. Mezi ženami skončila nejvýše Kateřina Razýmová 44. a za postupem zaostala o 2,29.

Královna minulé sezony Norka Ingvild Flugstad Östbergová vstoupí do sezony později, podle některých médií má totiž zdravotní potíže kvůli přetrénovanosti. Její předchůdkyně na pohárovém trůnu a krajanka Heidi Wengová obsadila v kvalifikaci první nepostupové místo.