Johaugová potřetí vyhrála Tour de Ski, Janatová znovu bodovala. Mužům vládl Bolšunov

Val di Fiemme/Praha

Therese Johaugová potřetí vyhrála prestižní seriál v běhu na lyžích Tour de Ski. Jednatřicetiletá Norka ovládla dnešní výjezd na sjezdovku Alpe Cermis a navázala na triumfy z let 2014 a 2016, kterých dosáhla ještě před dopingovým trestem. Jediná Češka v cíli letošní Tour Kateřina Janatová obsadila v závěrečné etapě 29. místo a celkově udržela 27. pozici. Mužskou část ovládl Rus Rus Alexandr Bolšunov. Pomohlo mu 3. místo ve výběhu na sjezdovku. Lídr Klaebo se propadl na 3. místo za Usťugova. Češi nebodovali.

Norka Therese Johaugová si jede pro celkový triumf v Tour de Ski.

Johaugová vyrazila do závěrečné etapy, která se nově jela s hromadným startem, se žlutým číslem pro vedoucí závodnici Tour de Ski. Drobná závodnice v ostrém stoupání potvrdila roli favoritky. Od začátku diktovala tempo a hned v úvodu prudké části se odpoutala od poslední zbývající soupeřky Heidi Wengové, které nakonec nadělila přes 50 sekund.

Celkově Johaugová zvítězila s více než minutovým náskokem před Ruskou Nataljí Něprjajevovou a Norkou Ingvild Flugstad Östbergovou, která obhajovala prvenství v Tour. Druhou příčku neudržela další Norka Astrid Jacobsenová, jež před začátkem dnešní etapy ztrácela jen tři sekundy na Johaugovou. V závěrečném stoupání ale dojela s více než dvouminutovou ztrátou devátá a klesla na páté místo.

Kateřina Janatová dojela dvaatřicátá v páté etapě Tour de Ski ve Val di Fiemme

Dvaadvacetiletá Janatová při premiéře na Tour de Ski znovu dokázala bodovat a uhájila pozici v bodované třicítce i v celkové klasifikaci. Na Johaugovou ztratila přes 12 minut. Kvůli zdravotním problémům musely z Tour odstoupit nejlepší Češky Kateřina Razýmová a Petra Nováková.

Bodovací soutěž ovládla vítězka obou sprintů na Tour Anamarija Lampičová ze Slovinska. Dnes vyhrála bodovanou prémii po 2,3 kilometru, ale pak ztrácela a na vrcholu sjezdovky byla poslední.

Ruská dominance

Mnohem vyrovnanější boj o vítězství byl k vidění v mužské kategorii. Bolšunov loni a předloni na sjezdovce výrazně ztrácel, ale tentokrát zůstal v kontaktu s nejlepšími. Držel se krajana Usťugova, na kterého měl čtrnáctisekundový náskok. Odrazil jeho nástup v posledním kilometru a naopak mu v závěrečných stovkách metrů sám odjel. Celkově zvítězil o 27,3 sekundy a dostal se do čela Světového poháru.

Naopak znovu se na Alpe Cermis trápil Johannes Hösflot Klaebo, který rychle odpadl a nakonec ztratil přes minutu a půl na nejrychlejšího Nora Simena Hegstada Krügera. Kvůli tomu klesl z vedoucí příčky v Tour na třetí pozici, za Bolšunovem celkově zaostal o více než minutu. Neobhájil loňský triumf, který si zařídil vybudováním výrazného náskoku v etapách před sjezdovkou.

Čeští lyžaři v závěrečné etapě ani v celkovém pořadí Tour de Ski nebodovali. Petr Knop dnes uzavřel čtvrtou desítku a Adam Fellner obsadil 45. místo. V celkovém pořadí Tour byli oba v páté desítce.

Závod SP a závěrečný díl Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie) - závod s hromadným startem (9 km):