Jizerská padesátka 2020: Kdo vyhrál a jak si vedli Češi?

Jizerská padesátka je jedním z nejoblíbenějších běžkařských závodů. Jezdí se už od roku 1968 a každoročně přibývá počet registrovaných sportovců, kteří na něm touží vyzkoušet své síly. V letošním roce se slavný závod jel 9. února, na stadionu v Bedřichově. Bohatý doprovodný program odstartoval již v pátek 7. února. Hlavní závod ovládli Nor Andreas Nygaard a Švédka Britta Johanssonová Norgrenová.

První tři muži závodu. Zleva druhý Oskar Kardin ze Švédska, vítězný Nor Andreas Nygaard a třetí Petter Eliassen z Norska.

Jizerská padesátka se jede na běžkách klasickou technikou na trati dlouhé přibližně padesát kilometrů v Jizerských horách po Jizerské magistrále. V posledních letech se v rámci ní jezdí i další závody, a to 30 kilometrů volnou technikou, 25 kilometrů klasicky, 10 kilometrů klasikou, sprint 1,5 kilometrů soupažnou technikou, dětské závody, firemní štafety 4×3 kilometry. V létě se pak běhá Jizerská 50 Run.

Milovníci historie si zde také přijdou na své, protože se jede ještě netradiční závod s názvem historičtí lyžníci, při kterém závodníci musí ujet 400 metrů v historických kostýmech. Závod Jizerská padesátka je součástí Worldloppet, Ski Tour a Ski Classics.

Kde a kdy se jela Jizerská 50

V roce 2020 se Jizerská 50 jela 9. února od 9 hodin ráno, respektive 8:50, kdy odstartovala elitní vlna žen. Začalo se na Ski stadionu Bedřichov. Mapu závodu najdete zde.

Startovní listina a registrace

Startovní listina čítala tisíce závodníků. Jejich kompletní seznam najdete tady. Startovní čísla elitních závodníků byla finálně určena týden před závodem.

Registrace na závod probíhala zde, hlavní závody byly již dopředu vyprodané. Výdej startovních čísel a osobní registrace proběhly od 6. do 8. února (oba dny od 9 do 20 hodin) v OC Nisa Liberec. Poplatek za registraci byl 1500 korun do konce září, pak 2400 korun při platbě převodem, nebo 3000 korun, pokud jste se rozhodli platit až při přebírání startovního čísla. Platba předem byla možná do 26. ledna.

Startovní čísla byla vydávána pouze při předložení občanského průkazu či jiného dokladu totožnosti.

Doprava

Závodníci měli k dispozici autobusovou kyvadlovou dopravu na závod zdarma, ostatní za poplatek. Autobusy byly vypraveny z Liberce, Jablonce nad Nisou a Janova nad Nisou.

Jak si vedli Češi?

Největší česká naděje v závodě, Kateřina Smutná, na stupně vítězů nedosáhla, skončila pátá. Nejlepší Čech Jiří Pliska obsadil 20. místo. Trojnásobný vítěz závodu Stanislav Řezáč ztratil už v prvním stoupání kontakt s čelem a nakonec s více než sedmiminutovou ztrátou obsadil 33. místo. Poprvé na Jizerské padesátce neskončil v první dvacítce.

Jizerská padesátka, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Bedřichově (50 km):