Miller vyhrál ve Světovém poháru po téměř ročním půstu

BORMIO

Americký lyžař Bode Miller ukončil v sobotním sjezdu v italském Bormiu téměř roční čekání na vítězství v závodě Světového poháru. Třicetiletý sjezdař triumfoval s náskokem 45 setin sekundy před Rakušanem Andreasem Buderem, který díky druhému místu zaznamenal dosud největší úspěch v kariéře. Třetí skončil šumperský rodák reprezentující Kanadu Jan Hudec.

O třetí prvenství ve sjezdu za sebou se neúspěšně pokoušel Rakušan Michael Walchhofer. Vítěz z Beaver Creeku a Val Gardeny obsadil po velké chybě v prostřední části trati až patnácté místo, přestože udržel první místo v průběžné klasifikaci disciplíny.

Na trati, kde v roce 2005 vybojoval dva tituly mistra světa, si dojel Miller pro premiérový triumf od letního rozchodu s americkou reprezentací. Proslulý rebel, jenž se připravuje samostatně, předtím vyhrál ve Světovém poháru naposledy v polovině ledna sjezd ve Wengenu. Na své oblíbené sjezdovce Stelvio si připsal celkově 26. vítězství v kariéře a jen jedno prvenství ho dělí od amerického rekordu legendárního Phila Mahreho.

"Je to skoro zázrak," řekl vyčerpaný vítěz. "Tady musí být člověk stoprocentně připravený. Je potřeba tu jet pořád dravě. Na konci už bylo hlavní dojet do cíle. Povedlo se mi najít správnou rovnováhu mezi riskantní a taktickou jízdou," uvedl Miller, který často kvůli přehnané agresivitě závody nedojíždí.

V Bormiu předloni vyhrál sjezd na mistrovství světa, ale ve Světovém poháru tu v královské disciplíně nikdy na stupně vítězů nedosáhl."Mám tuhle trať rád, ale je hrozně snadné se tady dopustit chyby, jak se mi to stalo v minulých letech," řekl Američan, který se posunul na třetí pozici v průběžném pořadí seriálu i v hodnocení sjezdu.

SP v alpském lyžování - Bromio (It.)
Muži - sjezd
1. Miller (USA) 2:00,57, 2. Buder (Rak.) -0,45, 3. Hudec (Kan.) -0,54, 4. Cuche (Švýc.) -0,66, 5. Jerman (Slovin.) -0,71, 6. Defago (Švýc.) -0,85, 7. Kröll (Rak.) -0,90, 8. Guay (Kan.) -1,02, 9. Innerhofer (It.) -1,34, 10. Kucera (Kan.) -1,35.
Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 10 závodů): 1. Walchhofer (Rak.) 230 b., 2. Cuche 204, 3. Miller 183, 4. Hudec 174, 5. Buder 166, 6. Jerman 125.
Průběžné pořadí SP (po 15 z 31 závodů): 1. Raich (Rak.) 523, 2. Cuche 503, 3. Miller 406, 4. Albert (Švýc.) 366, 5. Ligety (USA) 335, 6. Palander (Fin.) 320, ...51. Bank (ČR) 73.