Nykänen skákal ze všech nejdál i s alkoholem v krvi

2. prosince 2008 09:38 - PRAHA

Byl jedním z nejlepších skokanů na lyžích všech dob. Nikdo mu neřekl jinak než "Létající Fin". Matti Nykänen, majitel dvaačtyřiceti medailí, čtyřnásobný zlatý olympionik, šestinásobný světový šampión a dvojnásobný vítěz Turné čtyř můstků však neunesl slávu a propadl alkoholu. Z obdivovaného skokana se stala troska. Svého bývalého hrdinu nyní Finové považují za ostudu národa.

 

Olympic.org

Matti Ensio Nykänen se narodil 17. července 1963 ve finské Jyväskyle. Ve škole malý Matti příliš nevynikal. Dochodil pouze sedmou třídu a základní školu nedokončil. Už tehdy žil jen a jen pro skoky na lyžích. Celé dny trénoval. Jeho tvrdá práce brzy přinesla ovoce, na mistrovství světa juniorů 1981 si dolétl pro zlato. O rok později se stal ve velké mlze v Oslu opět světovým šampiónem, tentokrát už mezi seniory. To byly teprve první exempláře do jeho bohaté medailové sbírky.

Přišel, skočil, zvítězil

Na Zimních olympijských hrách v Sarajevu 1984 získal zlato na velkém můstku a stříbro na středním. Cenné kovy sbíral na mezinárodních soutěžích i v následujících letech. Na světových šampionátech 1984,1985 a 1987 bral zlato ze soutěže družstev. Nejcennější kov vybojoval i v letech na lyžích v Planici. Kromě toho mu do sbírky přibylo stříbro a dva bronzy ze závodů jednotlivců.

Jeho strmý vzlet vzhůru mu ale do jisté míry uškodil. Rychlý narůst popularity nezvládal. Začal mít problémy s alkoholem a žít bujarým životem. Asi nejznámějším se stal příběh, kdy se fenomenální skokan ztratil před zimní olympiádou v Calgary 1988. Několik dní nebyl k nalezení. Oficiální zpráva tehdy zněla, že onemocněl. Nakonec však vyšlo najevo, že byl nalezen zcela opilý u milenky. K závodu dorazil na poslední chvíli. Skočil, zvítězil a zase zmizel. Jako první skokan v historii získal na jedněch olympijských hrách tři zlaté medaile - ze středního i velkého můstku a soutěže týmů.  

Kvůli svým neustálým průšvihům byl několikrát vyloučen z finské reprezentace. Jeho hvězdné manýry se nikomu nelíbily. Chtěl jezdit v limuzíně a ne s ostatními v mikrobuse, ani ubytování na závodech mu nevonělo. Do týmu se ale vždy vrátil. I když kvůli alkoholu nebyl často před závody schopen pohybu, za pár hodin se z letargie dostal a porazil zbytek světa. Poslední medaili získal na světovém šampionátu v letech v norském Vikersundu1990. Byla ze stříbra. Čtyřnásobný vítěz Světového poháru měl ale čím dál tím větší problémy se zády a operovanými koleny. V necelých osmadvaceti letech ukončil svou sportovní kariéru.

Alkoholik, násilník i vězeň

I po jejím skončení bylo o Mattim neustále slyšet. Bohužel ale v špatném slova smyslu. Chtěl spáchat sebevraždu, nastoupil na dráhu rockového zpěváka a dokonce byl chvíli i striptérem. Svět se neustále divil, jak mohl tak hluboce klesnout. Kromě problémů s alkoholem měl údajně potíže i s drogami. Čtyřikrát se oženil a několikrát byl obviněn z domácího násilí. Během své finanční tísně prodal národnímu sportovnímu muzeu v Helsinkách všech dvaačtyřicet medailí.

Vše vyvrcholilo v roce 2004, kdy pod vlivem alkoholu pobodal svého známého. Ten málem vykrvácel. Finský skokan byl za pokus o vraždu odsouzen na šestadvacet měsíců do vězení. Po odpykání poloviny trestu byl Nykänen propuštěn za dobré chování. O čtyři dny později ale napadl svou manželku a byl odsouzen za mříže na další čtyři měsíce.

Loni v říjnu se rozhodl pro návrat. Po více než patnácti letech začal trénovat a na letošním mistrovství světa veteránů vybojoval první a páté místo. Necháme se tedy překvapit, při jakých dalších příležitostech o „Létajícím Finovi“ uslyšíme...

Veronika Feltová, Sport.cz

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.