Tour de Ski vede Švýcar Cologna, Bauer poskočil na 15. místo

Lukáš Bauer skončil v nedělním stíhacím závodu na 15 kilometrů klasickou technikou v Oberhofu na patnáctém místě, na které se posunul z 31. pozice po sobotním prologu. Tour de Ski v běhu na lyžích vede Švýcar Dario Cologna, Bauer za ním zaostává o 30,9 sekundy.

Český obhájce celkového prvenství v Tour de Ski se přitom hned od startu začal prodírat vpřed a v polovině závodu se dostal dokonce na třetí místo. Cologna s vítězem prologu Axelem Teichmannem z Německa byli v tu chvíli už daleko vpředu, dvacet sekund za nimi se jejich pronásledovatelé sjeli do mohutného pelotonu.

Bauer nakonec třetí místo neudržel a v druhé polovině trati se propadl do druhé desítky. Celá početná skupina finišovala společně, třetí nakonec do cíle dojel Fin Sami Jauhojärvi.

Milan Šperl je po dvou etapách Tour de Ski sedmadvacátý s odstupem 53 sekund za vedoucím Colognou. Další dva čeští reprezentanti Aleš Razým a Jiří Magál už v páté respektive šesté desítce průběžného pořadí ztrácejí podstatně víc.

Ženský peloton vede Kuitunenová

Stíhací závod žen na deset kilometrů klasicky vyhrála v Oberhofu finská běžkyně Virpi Kuitunenová, která se tak posunula do čela průběžného pořadí. Těsně za vítězkou dojely na dalších místech do cíle Norka Marit Björgenová a Polka Justyna Kowalczyková.

Vítězka sobotního prologu na 2,5 km volnou technikou Claudia Nystadová z Německa dnes tempo s nejlepšími soupeřkami neudržela a doběhla s více než minutovou ztrátou až šestnáctá. Z českých reprezentantek byla nejlepší Kamila Rajdlová na 26. pozici.

Tour čeká po dvou dílech v Německu stěhování do České republiky. Hned v pondělí závodníci absolvují sprinterské klání v Praze na Výstavišti, po dni volna se na Silvestra jede v Novém Městě na Moravě klasická desítka, resp. patnáctka a na Nový rok sprint. Finále Tour se odehraje příští víkend tradičně v italském Val di Fiemme.

TOUR DE SKI 2008/2009 - 2. etapa (Oberhof)
Ženy - stíhací závod na 10 km klasickou technikou
1. Kuitunenová (Fin.) 24:20,7, 2. Björgenová (Nor.) -2,2, 3. Kowalczyková (Pol.) -6,2, 4. Follisová (It.) -8,7, 5. Saarinenová (Fin.) -10,7, 6. Majdičová (Slovin.) -29,4, 7. Muranenová (Fin.) -40,4, 8. Longaová (It.) -42,2, 9. Roponenová (Fin.) -42,6, 10. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -44,1, ...26. Rajdlová -1:48,1, 41. Nývltová -2:54,0, 46. Hájková -3:29,2, 48. Skalníková (všechny ČR) -3:33,6.
Muži - stíhací závod na 15 km klasickou technikou:
1. Cologna (Švýc.) 36:09,1, 2. Teichmann (Něm.) -5,6, 3. Jauhojärvi (Fin.) -26,6, 4. Kershaw (Kan.) -27,0, 5. Angerer (Něm.) -28,9, 6. Mae (Est.) -29,1, 7. Gaillard (Fr.), 8. Di Centa (It.) oba -29,2, 9. Rickardsson (Švéd.), 10. Livers (Švýc.) oba -29,3, ...15. Bauer -30,9, 27. Šperl -53,4, 45. Razým -1:50,9, 52. Magál (všichni ČR) -2:31,0.