Rubriky:

Lyže a snowboard

Rakušan Loitzl vyhrál skokanské Turné čtyř můstků

6. ledna 2009 17:25 - BISCHOFSHOFEN

Skokan na lyžích Wolfgang Loitzl vyhrál 57. ročník Turné čtyř můstků. Osmadvacetiletý Rakušan svůj celkový triumf pojistil úterním vítězstvím v posledním dílu seriálu v Bischofshofenu a vyhrál tak třetí závod za sebou.

"Dlouho jsem toužil po tom vyhrát konečně závod a teď se mi to podařilo třikrát za sebou a hned na Turné. O tom sní každý skokan," uvedl Loitzl, jehož by před začátkem sezóny za vítěze Turné tipoval málokdo. "Ani já jsem to samozřejmě nečekal. V posledních dnech se toho stalo tolik, že budu potřebovat hodně času, abych to všechno pochopil," dodal rakouský hrdina před 30 000 fanoušky pod můstkem.

Loitzl měl před úterním finále téměř šestnáctibodový náskok před Švýcarem Simonem Ammannem, jenž ho jako jediný na Turné porazil v prvním závodu v Oberstdorfu. Místo skoků na jistotu však podal čtyřnásobný mistr světa v družstvech důkaz o své mimořádné formě - v obou kolech předvedl nejdelší skoky dne 142,5 a 141,5 metru a druhého Ammanna porazil skoro o 17 bodů.

Přešťastný z druhého místa

"'Wuff' nás všechny porazil na celé čáře, takže jsem rád, že se mi podařilo vyhrát alespoň v Oberstdorfu. Nejsem z druhého místa přešťastný, ale celkem spokojený ano. Už od závodu v Garmischi mi nohy nefungovaly stoprocentně," uvedl Ammann, jenž byl před Turné považován za největšího favorita na celkové vítězství.

Loitzl celkově triumfoval s velkým náskokem 32,6 bodu a jako první skokan překonal hranici 1100 získaných bodů. Také Ammannových 1091,1 bodu je více než dosavadní maximální zisk z minulých ročníků.

Třetí skončil stejně jako v Oberstdorfu Rus Dmitrij Vasiljev, jenž za sebou dnes nechal o pouhou desetinu bodu Rakušana Gregora Schlierenzauera. Mistr světa v letech skončil třetí celkově.

Dvojnásobný olympijský vítěz ze Salt Lake City 2002 Amman vede po Turné pořadí SP o 137 bodů před Schlierenzauerem. Třetí Loitzl je už pouze o bod zpět.

Dva nejlepší Češi dnes obsadili místa ve třetí desítce. Roman Koudelka, jenž v prvním kole porazil v k.o. souboji Borka Sedláka, byl dvaadvacátý, vítěz Turné z roku 2006 Jakub Janda hned za ním.

Bývalý juniorský mistr světa Koudelka byl v Turné celkově osmnáctý a Janda dvaadvacátý. V SP je pořadí opačné, Češi se seřadili na 19. a 20. pozici.

Češi neskrývali rozpaky

Koudelka i Janda nebyli s Turné nijak zvlášť spokojení a neskrývali rozpaky. "Sice to byl vždycky postup do druhého kola, ale určitě jsem čekal víc. Nevím, co k tomu dodat," řekl Koudelka novinářům. Příští závody, kterými jsou lety v Tauplitz, raději kvůli tréninku vynechá. "Dohodl jsem se s Ritchiem (Schallertem), že radši potrénuju v Liberci," prozradil, na čem se dohodl s koučem reprezentace. "Doufám, že v Zakopaném to bude lepší," vzhlížel k dalšímu klání SP na velkém můstku v polovině ledna.

Janda jen krčil rameny. "Co se dá dělat. Pracuju na tom, snad bude líp. Musím se smát a být pozitivní," prohlásil. Některé skoky jsou už prý podle jeho slov dobré. "Ale musím pracovat na technice. Rozebírali jsme to na videu. Jedeme dál," řekl bývalý vítěz Turné, který se pak dvě sezony trápil. Letos se vrátil ke spolupráci se slovinským koučem Vasjou Bajcem. "Myslím, že to snad půjde trochu nahoru," věřil Janda pět týdnů před mistrovstvím světa v Liberci.

ČTK, Sport.cz

ČT 2 Crans Montana - sjezd žen konec
20210122T13:15:00+0100
Crans Montana - sjezd žen
Crans Montana - sjezd žen
Crans Montana - sjezd žen
ČT sport Crans Montana - sjezd žen dnes 10:00
20210123T10:00:00+0100
Crans Montana - sjezd žen
Crans Montana - sjezd žen
Crans Montana - sjezd žen

Časová osa: Lyže a snowboard

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.