Novotný vyhrál závěrečný závod SP v snowboardcrossu

20. března 2009 14:26 - VALMALENCO

Český reprezentant Michal Novotný vyhrál podruhé v kariéře závod Světového poháru v snowboardcrossu. V italském Valmalenku v pátek triumfoval v závěrečném závodu sezóny. V celkovém hodnocení seriálu v této olympijské disciplíně obsadil čtvrtou pozici, což je jeho nejlepší výsledek.

Na druhém místě dnes skončil Američan Nick Baumgartner, bronzový medailista z mistrovství světa, třetí byl Němec David Speiser. Další z českých reprezentantů David Bakeš obsadil 29. místo.

"Je to super výsledek, vyšlo naprosto všechno, co mohlo. Dobře jsme namazali a poslední jízdu, tu jsem jel asi nejlépe v životě," prohlásil v rozhovoru pro ČTK Novotný. "Musím vyzdvihnout celý tým, který se na tom podílel velkou měrou," dodal.

Novotný se potřetí v kariéře ve Světovém poháru prosadil na stupně vítězů. Poprvé vyhrál jako vůbec první český snowboardista závod Světového poháru v roce 2006 v japonském Furanu, letos byl na začátku roku druhý v rakouském Bad Gasteinu. Do desítky se v SP dostal pojedenácté a dosud jeho nejlepším výsledkem v celkovém pořadí SP bylo 14. místo v minulé sezóně.

Třináctý muž z olympijských her v Turíně vyhrál svou první osmifinálovou rozjížďku. Do finálového závodu Světového poháru totiž automaticky postoupilo 32 závodníků podle pořadí v seriálu. V druhé jízdě Novotného zdolal pouze Robert Fagan z Kanady, kterému však český závodník porážku v semifinále oplatil a na jeho úkor postoupil do bojů o medaile z druhé pozice za Speiserem. I jeho pak český snowboardista ve finále předčil.

V tréninku se nejlépe necítil

Měl ale i štěstí, neboť v semifinále dva jeho soupeři upadli a on měl volnou cestu do bojů o medaile. "Ale tam mi to vyšlo úplně perfektně, jel jsem od začátku do konce první," prohlásil.

Ve Valmalenku jel finále Světového poháru i loni, ale tehdy skončil na 23. místě. "Letos to bylo na stejné sjezdovce, ale trať byla jiná. Připadalo mi přitom v tréninku a v kvalifikaci, že mi to vůbec nesedělo," podotkl.

Před sezonou ho trápila bolavá záda, ale díky práci s fyzioterapeutkou, cvičení pilates a power jógy se dal dohromady. "Pořád to není úplně ono, občas je cítím, ale při závodech je nevnímám," ujistil, že ho bolest už neomezuje. "Naštěstí to funguje, záda jsou ve stavu, že se s tím dá závodit," prohlásil. Před sezonou přitom nad takovým životním výsledkem vůbec nepřemýšlel. "Někdy to vyjde, někdy ne," řekl.

Olympijská sezóna ještě zcela naplánovaná není

Už se těší na olympijský rok. Po této sezóně má takřka jistou nominaci do Vancouveru, třebaže kritéria ještě nejsou jasná a Český olympijský výbor je bude schvalovat až na plénu 22. dubna. "A je to také dobré pro srdce, pro pocit, že mohu být na bedně. S tím se hned závodí líp, když vím, že mohu každého porazit," uvedl.

Přestože pro Novotného sezóna ještě neskončila, čekají ho ještě domácí závody a mistrovství republiky ve freeridingu v Davosu první dubnový týden, už plánuje olympijskou přípravu. "Zatím jen v kostce," prohlásil snowboardista. Je totiž také manažerem firmy Oakley, má několik svých projektů, takže pořád chodí do práce. "Musím to nějak skloubit, i když je to práce pro tři lidi," poznamenal. Měnit to nechce. "Ale přípravě dám všechno, nikdo to za mě neodtrénuje," dodal.

Závody SP ve snowboardingu ve Valmalenku (snowboardcross):
Muži:
1. Novotný (ČR), 2. Baumgartner (USA), 3. Speiser (Něm.), 4. De le Rue (Fr.), 5. Cheever (USA), 6. Fuchs (Rak.), ...29. Bakeš (ČR).
Konečné pořadí SP (po 9 závodech): 1. Schairer (Rak.) 5340, 2. Wescott (USA) 3900, 3. Baumgartner 3400, 4. Novotný 3150, ...45. Bakeš 283,6, 54. Heiník 120,1, 80. Novák 31, 82. Havlík (všichni ČR) 28.
Ženy:
1. Rickerová, 2. Maltaisová (obě Kan.), 3. Gillingsová (Brit.), 4. Bruttová (It.), 5. Žekovová (Bul.), 6. Freiová (Švýc.).
Konečné pořadí SP (po 9 závodech): 1. Jacobellisová (USA) 6390, 2. Rickerová 5100, 3. Freiová 4510, ...31. Koukalová 500, 39. Krejčová 150.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.